Walka z ASF potrwa długie lata. Sytuacja robi się dramatyczna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2019,9:50 Aktualizacja: 30-05-2019,9:56
A A A

- Chiny będą się przez wiele lat mierzyły z ASF, który powoduje poważne straty w tamtejszych hodowlach - ocenił w rozmowie z agencją Reutera Matthew Stone, wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Według niektórych analityków epidemia ASF w Chinach może w tym roku spowodować śmierć, której przyczyną będzie choroba lub prewencyjny ubój, nawet 200 mln sztuk trzody chlewnej i prowadzić do olbrzymich niedoborów wieprzowiny na lokalnym rynku, wpływając na branżę na całym świecie.

Główny Inspektorat Weterynarii, główny lekarz weterynarii, ASF, hodowcy trzody chlewnej

Hodowcy mogą anonimowo interweniować w sprawie ASF

Główny Inspektorat Weterynarii uruchomił narzędzie, dzięki któremu hodowcy będą mogli anonimowo zgłaszać nieprawidłowości dotyczące między innymi afrykańskiego pomoru świń. Platformowa służąca interwencji i zgłaszaniu nieprawidłowości...

Ogniska choroby odnotowano w prawie wszystkich regionach ChRL. - Chiny będą się mierzyły z tym afrykańskim pomorem świń przez wiele nadchodzących lat - ocenił Stone w kuluarach 87. zgromadzenia ogólnego OIE w Paryżu.

Władze w Pekinie poinformowały, że w chińskich hodowlach jest obecnie o 22 proc. mniej zwierząt niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Wielu przedstawicieli branży ocenia jednak, że straty spowodowane ASF mogą być znacznie większe.

ASF zaatakował również w sąsiadujących z Chinami Laosie, Mongolii i Wietnamie. Stone ocenił, że istnieje znaczące ryzyko, że wirus rozprzestrzeni się w nadchodzących miesiącach również na inne azjatyckie kraje.

- Sytuacja w Azji będzie dalej ewoluować, ponieważ wiemy, że jest znaczące skażenie mięsa i produktów mięsnych w łańcuchu dostaw, a praktyki w rodzaju karmienia odpadami mogą nie być odpowiednio uregulowane - powiedział ekspert.

ognisko ASF, wirus ASF, trzoda chlewna, eutanazja i utylizacja świń

Ognisko ASF zablokowało możliwość sprzedaży ponad 20 tys. świń

Główny lekarz weterynarii wydał trzeci komunikat dotyczący ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko w powiecie Giżyckim w województwie warmińsko - mazurskim. Główny lekarz weterynarii informuje, że do...

OIE uruchomiła w związku z ASF globalną inicjatywę, która ma być koordynowana wspólnie z organizacją ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO).

"Celem jest kontrolowanie choroby, wzmocnienie wysiłków krajów w zakresie prewencji i przygotowań oraz minimalizacja negatywnych skutków dla zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz międzynarodowego handlu" - czytamy w komunikacie OIE.

Część zachodnich komentatorów ocenia, że sytuacja z ASF w Chinach może być znacznie gorsza, niż wskazują na to dane oficjalne. Brytyjski tygodnik "Economist" napisał niedawno, że chińscy rolnicy często wolą nie informować władz o przypadkach choroby, ponieważ obawiają się, że nie dostaną odszkodowań za wybite zwierzęta.

Stone powiedział, że według publikacji naukowych przełom w sprawie szczepionek przeciwko ASF może być bliski, ale i tak wiele czasu zajęłoby dopuszczenie ich do użytku w hodowlach.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA