Producenci wołowiny zaprotestują przeciwko umowie handlowej UE - Mercosur

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-10-2017,8:55 Aktualizacja: 12-10-2017,8:55
A A A
Przedstawicieli organizacji producentów sektora wołowiny dzisiaj (12.10.2017 r.) o godzinie 11:00 rozpoczną protest przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. Sprzeciwiają się oni umowie o wolnym handlu UE z Mercosur. Przekażą również przedstawicielom KE stanowisko Rady Sektora Wołowiny. 
 
Mercosur jest to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w 1991 r. tworząca Wspólny Rynek Południa. Należą do niej Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Kraje te mają ogromny potencjał produkcyjny wołowiny. 
 
wołowina, rynek mięsa, ceny wołowiny, bydło, eksport wołowiny

Są nowe prognozy dla rynku wołowiny. Eksperci nie przewidują wstrząsów

Unijna produkcja wołowiny w 2017 roku będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie i wyniesie 7,89 tysięcy ton - prognozują eksperci Komisji Europejskiej. W ostatnich trzech latach wytwórczość tego gatunku mięsa była napędzana przede...
Z informacji docierających z Brukseli wynika, że pomimo silnych zastrzeżeń ze strony 11 państw członkowskich Unii, Komisja Europejska gotowa jest na dodatkowe ustępstwa wobec Brazylii i innych państw Mercosur tj. na uwzględnienie w negocjowanej umowie o wolnym handlu sektora wołowiny. 
 
Rada Sektora Wołowiny uważa, że przełoży się to na poważne straty dla unijnych producentów wołowiny. Już teraz kraje Mercosur mają już duży dostęp do rynku europejskiego. 
 
Obejmuje on 74 proc. importu UE i wynosi rocznie 246 tys. ton wołowiny w ekwiwalencie tusz - informuje Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
 
Zawarcie umowy z Mercosur pozwoli na import co najmniej dodatkowych 70 tys. ton wołowiny załamując ceny płacone polskim rolnikom i mogą spowodować nieodwracalną w skutkach degradację krajowego oraz europejskiego sektora wołowiny.
 
Rada Sektora Wołowiny apeluje o podjęcie działań mających na celu zamanifestowanie braku zgody na zawarcie umowy o wolnym handlu UE - Mercosur.
 
W skład rady wchodzi sześć organizacji branżowych, reprezentujących hodowców, producentów i przetwórców. Wśród nich są: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskie Mięso.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA