Zła wiadomość dla drobiarzy. Bruksela porozumiała się z Ukrainą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2019,12:30 Aktualizacja: 20-03-2019,12:44
A A A

Komisja Europejska zawarła z Ukrainą wstępne porozumienie w sprawie importu kurczaków, które może uderzyć w polskich producentów drobiu.

Chodzi o zgodę na bezcłowy import 50 tys. ton mięsa. Do tej pory odbywało się to "tylnymi drzwiami" wykorzystując nieprecyzyjne zapisy umowy o wolnym handlu z UE (DCFTA) - informuje portal rmf24.pl

jaja, produkcja jaj, ukraina, łotwa, ovostar union, Katarzyna Gawrońska,

Ukraińskie inwestycje zagrożeniem dla naszych producentów jaj

Producenci jaj w Polsce i UE mogą w najbliższych latach mieć kłopoty z powodu planowanych przez ukraiński Ovostar Union wielkich inwestycji na Łotwie, ale niewykluczone także i w Polsce. - Śledząc działania Ovostaru zauważamy, że Ukraińcy w coraz...

- To dla nas zła wiadomość. Oznacza stałe dostawy mięsa ze strony ukraińskiej. Jedyny mały pozytyw, który możemy tutaj znaleźć, to, że import został ujęty w ramy, bo do tej pory był praktycznie nieograniczony - mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej (KRD-IG).

- Komisja Europejska poinformowała o wstępnym porozumieniu przedstawicieli państw członkowskich UE i żaden kraj nie zaprotestował. Polska też - powiedział nieoficjalnie stacji jeden z unijnych dyplomatów.

W umowie o wolnym handlu z Ukrainą, KE zostawiła lukę prawną. Import drobiu (np. fileta czy nóżki z kurczaka) został wprawdzie ograniczony bezcłowymi kotwami, ale nie objęły one "niestandardowych kawałków mięsa", tzw. pozostałych części.

Ukraińcy wymyślili zatem sposób, aby to wykorzystać: w filecie kurczaka pozostawiali kość strzałkową, dzięki czemu był on klasyfikowany jako owe "pozostałe części".

Dostawy trafiały do UE bez płacenia cła. Następnie w firmach głównie w Holandii, w Polsce i na Słowacji kość była usuwana, a mięso już jako czysty filet pochodzący ze Wspólnoty rozpowszechniany był na rynku.

źródło: rmf24.pl

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA