Wyrzucone martwe kury - z wirusem ptasiej grypy! Przypadki w dwóch województwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2025,10:40 Aktualizacja: 09-04-2025,10:51
A A A

Badanie laboratoryjne potwierdziło wystąpienie wirusa ptasiej grypy u wyrzuconych do lasu w woj. warmińsko-mazurskim kilkuset martwych kur. Okazuje się, że podobne przypadki zarejestrowano też ostatnio na Mazowszu.

Jak podawaliśmy na portalu Agropolska.pl, na terenie Nadleśnictwa Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie) 31 marca leśnicy znaleźli 230 martwych kur. Dzień później w innym miejscu odkryli, że ktoś wyrzucił do lasu prawie 500 martwych ptaków. Drób został przekazany do utylizacji, a miejsca jego nielegalnego składowania zdezynfekowano.

Leśnicy o podrzuceniu martwych zwierząt powiadomili służby weterynaryjne i policję.

Padły drób z wirusem ptasiej grypy

Pobrane próbki z ptactwa trafiły do badań laboratoryjnych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku. Jak podała Polska Agencja Prasowa (PAP), potwierdziły one obecność wirusa grypy ptaków u padłych kur

Żeby się w tym upewnić, próbki przekazano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który jest krajowym laboratorium referencyjnym w zakresie grypy ptaków.

rdlp olsztyn, martwy drób, martwe kury, lasy

700 martwych kur w lasach. Sprawę bada policja

Policjanci szukają sprawców podrzucenia do lasów w woj. warmińsko-mazurskim prawie 700 martwych kur. Koszty utylizacji tego drobiu ponieśli póki co leśnicy. Na wyjaśnienie sprawy liczą zapewne także rolnicy. Wieść o martwym...

"Instytut w Puławach potwierdził wynik wcześniejszych badań z Gdańska” - poinformował PAP we wtorek (8 kwietnia) powiatowy lekarz weterynarii w Nidzicy Jarosław Wydrachowski.

Jak sprecyzował, zidentyfikowano szczep wirusa H5N1, czyli wysoce zjadliwej grypy ptaków. Teraz sprawą zajmują się już organy ścigania.

Przypadki także w woj. mazowieckim

PAP ustaliła dodatkowo, że dwa podobne przypadki wyrzucenia do lasu znacznej ilości padłego drobiu wykryto ostatnio również w pobliskim powiecie mławskim (woj. mazowieckie).

Około 350 martwych kur znaleziono w okolicach wsi Krzywonoś, a 30 zawiązanych worków z padłym drobiem i kilkanaście sztuk drobiu luzem ktoś podrzucił w pobliżu miejscowości Wyszyny Kościelne.

Powiatowy lekarz weterynarii w Mławie Roman Domański przekazał PAP, że w obu tych przypadkach także były dodatnie wyniki na obecność grypy ptaków. W związku z tym o sprawie powiadomiono policję i prokuraturę.

Poleć
Udostępnij
Advertisement