Choroby bydła – będzie pomoc przy zwalczaniu IBR i BVD? Resort nie zostawia wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2025,12:35 Aktualizacja: 09-04-2025,12:53
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na wystąpienie w sprawie rozszerzenia listy chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu u bydła o IBR i BVD. Jakie jest jego stanowisko?

Z interpelacją w sprawie chorób zakaźnych bydła: IBR (zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła) i BVD (wirusowa biegunka bydła) wystąpiła posłanka Małgorzata Gromadzka (Koalicja Obywatelska).

Liczne sygnały od hodowców bydła

„Do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo z Lubelskiej Izby Rolniczej, w którym zaalarmowano o licznych sygnałach ze strony rolników-hodowców bydła, o objęcie monitoringiem i zwalczaniem z urzędu oraz refundacją szczepionek wirusowych chorób zakaźnych bydła IBR i BVD” – wskazała parlamentarzystka.

pir, choroby bydła, choroby zwierząt, refundacja kosztów

Problemy z rozrodem bydła z powodu chorób. Izba wnioskuje o zwrot kosztów

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej (PIR) wnioskuje o wprowadzenie zwrotu 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na badania identyfikacyjne nosiciela oraz szczepienia przeciw chorobom dotykającym bydło: IBR, BVD oraz neosporozie....

I zapytała, czy resort rolnictwa planuje rozszerzenie listy chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu o IBR i BVD, a także o to, czy istnieje możliwość objęcia hodowców bydła pełną refundacją kosztów szczepień przeciwko tym chorobom.

Choroby z obowiązkiem rejestracji

W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi krajowymi przepisami prawnymi, zakaźne zapalenie nosa i tchawicy/otręt bydła (IBR/IPV) oraz wirusowa biegunka bydła i choroby błon śluzowych (BVD/MD) są chorobami zakaźnymi bydła objętymi obowiązkiem rejestracji. Według przepisów unijnych, nie zostały jednak zakwalifikowane jako choroby podlegające obowiązkowej likwidacji, a co za tym idzie, w przypadku ich wystąpienia nie ma konieczności podejmowania natychmiastowych środków likwidacji choroby.

„Choroby te zostały włączone do kategorii chorób, które mogą być przez państwa członkowskie UE dobrowolnie eliminowane w ramach zatwierdzonych programów ich likwidacji. Koszty takiego działania nie podlegają jednak współfinansowaniu ze środków UE” – wyjaśnia resort rolnictwa.

Jest monitoring chorób IBR i BVD

I przypomina, że od 2010 r. na terytorium Polski, w ramach badań realizowanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, w oparciu o przepis określający częstotliwość badań kontrolnych przeprowadzanych na próbkach krwi pobieranych od bydła, prowadzony jest monitoring IBR/IPV.

choroba niebieskiego języka, bydło mleczne, bydło mięsne, BTV-3, domowe przeżuwacze, kuczmany, szczepionka

Szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka (BTV) dopuszczone do obrotu!

Europejska Agencja Leków 20 lutego wydała pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, także w Polsce, dwóch szczepionek przeciwko chorobie niebieskiego języka serotyp 3 (BTV-3). Inspekcja Weterynaryjna informuje, że dopuszczone do obrotu...

„W 2023 r., w związku z monitoringiem w kierunku IBR/IPV, przebadano 1631 stad, w tym 4965 zwierząt. W 2023 r. w Polsce stwierdzono 30 ognisk IBR/IPV, a chorobę potwierdzono u 62 sztuk zwierząt. W odniesieniu do BVD/MD, w 2023 r. stwierdzono 1 ognisko u 1 sztuki bydła. W 2024 r. stwierdzono natomiast 47 ogniska IBR/IPV oraz 4 ogniska BVD/MD” – wylicza ministerstwo.

Nikłe zainteresowanie programem

Jak dodaje, w Polsce w latach 2018-2022 realizowany był także dobrowolny program zwalczania tych chorób bydła, przygotowany na wniosek Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).

„Pomimo zaangażowania pracowników Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w działania informujące hodowców o korzyściach wynikających ze stosowania ww. programu w stadzie, rozpowszechnianie informacji podczas konferencji bujatrycznych, szkoleń dla hodowców oraz doradców ośrodków doradztwa rolniczego, zainteresowanie podmiotów utrzymujących bydło tym programem okazało się ostatecznie marginalne” – wskazuje MRiRW.

I podaje, że łącznie, w ciągu całego okresu obowiązywania tego programu, tj. przez 5 lat, zgłoszonych zostało do udziału w jego realizacji jedynie 36 stad w odniesieniu do zwalczania IBR/IPV i 34 stada w odniesieniu do zwalczania BVD/MD.

Szczepionki dopuszczone do obrotu

Jednocześnie resort zwraca uwagę, że w Polsce nie ma zakazu szczepień przeciwko IBR/IPV i BVD/MD, a do obrotu dopuszczone są immunologiczne weterynaryjne produkty lecznicze (IWPL) przeznaczone do szczepień profilaktycznych przeciwko tym chorobom bydła.

bydło mięsne, opasy, pryszczyca, BTV. choroba niebieskiego języka, Bluetongue, Jacek Klimza, wołowina, eksport bydła

Rynek wołowiny był i jest stabilny. Zagrożeniem są choroby

Branża wołowiny jest najbardziej stabilną w Polsce, na co wskazują ostatnie lata. – Od wielu tygodni notujemy powolną zwyżkę ceny, więc hodowcy bydła mogą mieć powody do zadowolenia. Nie ma na naszym rynku nagłych drastycznych zmian –...

Ponadto ministerstwo uczula, by mieć również na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, wdrożenie nieobowiązkowego programu zwalczania IBR/IPV oraz wprowadzenie w ramach tego programu powszechnego programu szczepień wiązałoby się z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania bydła utrzymywanego w Polsce.

Zmiany nie są aktualnie rozważane

„Mając na uwadze unijną kategoryzację chorób oraz związane z nią zasady postępowania, dane epidemiologiczne w odniesieniu do stwierdzonych w Polsce w latach ubiegłych ognisk IBR/IPV i BVD/MD, marginalne zainteresowanie dobrowolnym programem zwalczania tych jednostek chorobowych oraz powszechną dostępność IWPL, zmiana krajowych przepisów prawa dotyczących wykazu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, w tym postępowania w odniesieniu do IBR/IPV i BVD/MD, a także objęcie refundacją kosztów szczepień przeciwko tym chorobom oraz wprowadzenie nieobowiązkowego programu zwalczania IBR/IPV i BVD/MD przy współudziale środków pochodzących z budżetu państwa, nie są aktualnie rozważane” – podsumowuje MRiRW.

Poleć
Udostępnij
Advertisement