Choroby bydła – będzie pomoc przy zwalczaniu IBR i BVD? Resort nie zostawia wątpliwości
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na wystąpienie w sprawie rozszerzenia listy chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu u bydła o IBR i BVD. Jakie jest jego stanowisko?
Z interpelacją w sprawie chorób zakaźnych bydła: IBR (zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła) i BVD (wirusowa biegunka bydła) wystąpiła posłanka Małgorzata Gromadzka (Koalicja Obywatelska).
Liczne sygnały od hodowców bydła
„Do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo z Lubelskiej Izby Rolniczej, w którym zaalarmowano o licznych sygnałach ze strony rolników-hodowców bydła, o objęcie monitoringiem i zwalczaniem z urzędu oraz refundacją szczepionek wirusowych chorób zakaźnych bydła IBR i BVD” – wskazała parlamentarzystka.

Problemy z rozrodem bydła z powodu chorób. Izba wnioskuje o zwrot kosztów
I zapytała, czy resort rolnictwa planuje rozszerzenie listy chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu o IBR i BVD, a także o to, czy istnieje możliwość objęcia hodowców bydła pełną refundacją kosztów szczepień przeciwko tym chorobom.
Choroby z obowiązkiem rejestracji
W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi krajowymi przepisami prawnymi, zakaźne zapalenie nosa i tchawicy/otręt bydła (IBR/IPV) oraz wirusowa biegunka bydła i choroby błon śluzowych (BVD/MD) są chorobami zakaźnymi bydła objętymi obowiązkiem rejestracji. Według przepisów unijnych, nie zostały jednak zakwalifikowane jako choroby podlegające obowiązkowej likwidacji, a co za tym idzie, w przypadku ich wystąpienia nie ma konieczności podejmowania natychmiastowych środków likwidacji choroby.
„Choroby te zostały włączone do kategorii chorób, które mogą być przez państwa członkowskie UE dobrowolnie eliminowane w ramach zatwierdzonych programów ich likwidacji. Koszty takiego działania nie podlegają jednak współfinansowaniu ze środków UE” – wyjaśnia resort rolnictwa.
Jest monitoring chorób IBR i BVD
I przypomina, że od 2010 r. na terytorium Polski, w ramach badań realizowanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, w oparciu o przepis określający częstotliwość badań kontrolnych przeprowadzanych na próbkach krwi pobieranych od bydła, prowadzony jest monitoring IBR/IPV.

Szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka (BTV) dopuszczone do obrotu!
„W 2023 r., w związku z monitoringiem w kierunku IBR/IPV, przebadano 1631 stad, w tym 4965 zwierząt. W 2023 r. w Polsce stwierdzono 30 ognisk IBR/IPV, a chorobę potwierdzono u 62 sztuk zwierząt. W odniesieniu do BVD/MD, w 2023 r. stwierdzono 1 ognisko u 1 sztuki bydła. W 2024 r. stwierdzono natomiast 47 ogniska IBR/IPV oraz 4 ogniska BVD/MD” – wylicza ministerstwo.
Nikłe zainteresowanie programem
Jak dodaje, w Polsce w latach 2018-2022 realizowany był także dobrowolny program zwalczania tych chorób bydła, przygotowany na wniosek Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
„Pomimo zaangażowania pracowników Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w działania informujące hodowców o korzyściach wynikających ze stosowania ww. programu w stadzie, rozpowszechnianie informacji podczas konferencji bujatrycznych, szkoleń dla hodowców oraz doradców ośrodków doradztwa rolniczego, zainteresowanie podmiotów utrzymujących bydło tym programem okazało się ostatecznie marginalne” – wskazuje MRiRW.
I podaje, że łącznie, w ciągu całego okresu obowiązywania tego programu, tj. przez 5 lat, zgłoszonych zostało do udziału w jego realizacji jedynie 36 stad w odniesieniu do zwalczania IBR/IPV i 34 stada w odniesieniu do zwalczania BVD/MD.
Szczepionki dopuszczone do obrotu
Jednocześnie resort zwraca uwagę, że w Polsce nie ma zakazu szczepień przeciwko IBR/IPV i BVD/MD, a do obrotu dopuszczone są immunologiczne weterynaryjne produkty lecznicze (IWPL) przeznaczone do szczepień profilaktycznych przeciwko tym chorobom bydła.

Rynek wołowiny był i jest stabilny. Zagrożeniem są choroby
Ponadto ministerstwo uczula, by mieć również na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, wdrożenie nieobowiązkowego programu zwalczania IBR/IPV oraz wprowadzenie w ramach tego programu powszechnego programu szczepień wiązałoby się z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania bydła utrzymywanego w Polsce.
Zmiany nie są aktualnie rozważane
„Mając na uwadze unijną kategoryzację chorób oraz związane z nią zasady postępowania, dane epidemiologiczne w odniesieniu do stwierdzonych w Polsce w latach ubiegłych ognisk IBR/IPV i BVD/MD, marginalne zainteresowanie dobrowolnym programem zwalczania tych jednostek chorobowych oraz powszechną dostępność IWPL, zmiana krajowych przepisów prawa dotyczących wykazu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, w tym postępowania w odniesieniu do IBR/IPV i BVD/MD, a także objęcie refundacją kosztów szczepień przeciwko tym chorobom oraz wprowadzenie nieobowiązkowego programu zwalczania IBR/IPV i BVD/MD przy współudziale środków pochodzących z budżetu państwa, nie są aktualnie rozważane” – podsumowuje MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś