Sprzedaż drobiu rośnie. Polska zwiększa udział w eksporcie
W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku UE wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,1 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o ok. 9 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.
Eksperci Komisji Europejskiej informują, że w strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt (87 proc.), których sprzedaż poza Wspólnotę poszła w górę o 9,4 proc. do 963 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.
Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami
Zwiększyły się również wysyłki mięsa i przetworów z indyków (7 proc. do 108 tys. ton), mięsa kaczek (7 proc. do 4 tys. ton) i gęsi (32 proc. do 1,8 tys. ton). Niższy był natomiast eksport żywego drobiu (9 proc. do 10,5 tys. ton) oraz pozostałych produktów: podrobów i tłuszczu (11 proc. do 25 tys. ton).
Głównymi dostawcami drobiu poza ugrupowanie były tradycyjnie Holandia, Francja i Polska. Nasz udział w wywozie wyniósł 16 proc., a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 36 proc. Wysyłki z Francji zmalały z uwagi na restrykcje handlowe wprowadzone z powodu ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy, stagnację popytu w Arabii Saudyjskiej oraz sytuację polityczną w Jemenie.
Największymi odbiorcami drobiu z Unii Europejskiej w pierwszych dziewięciu miesiącach br. były RPA, Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin i Filipiny.
Import tego sektora z krajów trzecich do UE w omawianym okresie wyniósł 632 tys. ton i był o 5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy na unijny rynek utrzymała Brazylia (54 proc. całkowitego przywozu).
Podpisanie umowy o wolnym handlu między Wspólnotą a Ukrainą w 2014 r. przyczyniło się natomiast do wzrostu eksportu mięsa kurcząt z tego kraju. W 2016 r. przywóz wyniesie ok. 35 tys. ton w ramach kontyngentu bezcłowego. Kijów stał się tym samym trzecim dostawcą mięsa kurcząt (jest konkurencyjne cenowo ze względu na niskie koszty pasz i pracy) do UE.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów