Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2016,13:45 Aktualizacja: 25-11-2016,14:54
A A A

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju.

W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski wyniósł ponad 21 tys. ton i był o blisko 14 proc. większy niż w poprzednim roku i jedynie o 0,5 proc. poniżej rekordu sprzed 3 lat - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

ptasia grypa, dania, gęsi, wirus H5N8, Alsgarde, drób

Groźny wirus ptasiej grypy pierwszy raz wśród gęsi hodowlanych

Pierwszy przypadek groźnego wirusa ptasiej grypy, H5N8, stwierdzono w Danii u gęsi hodowlanych - poinformowała w poniedziałek duńska służba weterynaryjna i kontroli żywności. Ten sam wirus wykryto wcześniej w kilku innych miejscach kraju u dzikiego...

Aż 86 proc. wolumenu wywozu polskiej gęsiny trafiło na unijny rynek, a większość mięsa sprzedawana była w formie mrożonej. Od wielu lat głównym odbiorcą tego towaru są Niemcy, którzy w omawianym okresie kupili blisko 15 tys. ton, czyli 71 proc. naszego eksportu. Pozaunijny wywóz polskiej gęsiny wyniósł natomiast 2,8 tys. ton (+66 proc. r/r).

Produkcja gęsiny w Polsce dynamicznie rozwija się, chociaż nadal ma niewielki udział w produkcji mięsa ogółem. Z danych GUS wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach br. liczba wstawień piskląt wyniosła 8 mln sztuk i była o 9 proc. wyższa niż w tym czasie rok wcześniej. Eksperci podkreślają, że wysyłki gęsiny mają charakter sezonowy i odbywają się przede wszystkim w drugiej połowie roku.

Największym konkurentem Polski w eksporcie tego gatunku mięsa są Węgry, które w 2015 r. sprzedały blisko 17 tys. ton. Warto dodać, że to niewielkie państwo przez wiele lat wiodło prym w produkcji i wysyłkach gęsiny w UE i jeszcze w 2015 r. było liderem w wywozie do krajów trzecich.

Znawcy rynku przewidują, że prawdopodobnie na koniec 2016 r. Polska będzie już dominować w eksportu wewnątrz Wspólnoty oraz na rynki pozaunijne.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA