Polacy stawiają na kurczaka. Niska cena nie jest najważniejsza
W ubiegłym roku - po raz pierwszy w historii - drób wyprzedził wieprzowinę i jest najbardziej popularnym rodzajem mięsa na świecie. Nie inaczej jest w Polsce - na kurczaka stawia dwie trzecie z nas.
Tak wynika z badania preferencji żywieniowych przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie SuperDrob S.A. Wieprzowinę, która jeszcze do niedawna królowała w naszych koszykach, jako pierwszy wybór dziś wskazuje 23,5 badanych. Wołowinę i indyka wybiera z kolei po 5 proc. osób.
Kurczęta w skupie tańsze niż przed rokiem. Ceny indorów idą w górę
Co stoi za popularnością kurczaka? Okazuje się, że czynnikiem dominującym wcale nie jest niska cena. Blisko 40 proc. respondentów wskazuje przede wszystkim na łatwość i szybkość przyrządzenia mięsa.
Doceniamy też jego lekkostrawność (25 proc). Niewygórowaną cenę, jako główny powód zakupu wskazało natomiast tylko 13 proc. badanych.
- Konsumenci doceniają mięso z kurczaka, gdyż nie wymaga długiej obróbki termicznej, a co najważniejsze jest źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego o wysokiej wartości biologicznej. Kurczak zalicza się do mięsa białego i jest jednym z najchudszych rodzajów - w piersi (filecie) znajduje się ok. procent tłuszczu, a w mięsie z ud (bez skóry) ok. 6 proc. - komentuje dr inż. Beata Przygoda z Instytutu Żywności i Żywienia.
- Dla porównania w schabie wieprzowym jest średnio ok. 4 proc. tego składnika, zaś w łopatce ok. 9 proc. Warto wspomnieć, że mięso z kurczaka ma korzystny skład kwasów tłuszczowych, przeważają kwasy nienasycone - dodaje ekspertka.
Nowi gracze będą wchodzić na rynek mięsa drobiowego
Wyniki badania pokazują też, że polscy konsumenci stają się również coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o jakość produktów, które wybierają. Niemal 30 proc. badanych sięga bowiem po kurczaka z półki premium, oczekując wyższej jakości i lepszych walorów smakowych.
Popularnością cieszą się także produkty pochodzące z ekologicznego chowu - oznaczone jako "bio" lub "eko". Pytani o kryteria wyboru mięsa kurczaka, Polacy wskazują przede wszystkim na jego świeżość (42 proc.), a także na brak antybiotyków w chowie (22 proc.) oraz brak surowców GMO w paszy (16 proc.).
W badaniu Biostat trzy czwarte respondentów, jako najczęściej wybierany element z kurczaka wskazało filety. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się nogi/ćwiartki (17 proc.) oraz podudzia (6 proc.). Tylko 1,3 proc. badanych wskazało z kolei skrzydełka.
- Poszczególne elementy kurczaka różnią się zawartością składników odżywczych. Istotne różnice obserwuje się w przypadku tłuszczu, którego zawartość waha się średnio od 1,3 g/100 g w piersi do 12,2 g/100 g w skrzydełkach. Jeśli chcemy ograniczyć spożycie tłuszczu w diecie, spożywajmy mięso kurczaka bez skóry. Mięso z piersi kurczaka w porównaniu do innych elementów, charakteryzuje się najniższą wartością energetyczną i zawartością tłuszczu, zaś najwyższą ilością białka i niacyny - radzi na koniec dr inż. Beata Przygoda.
Badanie Preferencji Żywieniowych Polaków zostało przeprowadzone przez instytut badawczy Biostat na zlecenie firmy SuperDrob SA na grupie reprezentatywnej 600 osób metodą CATI we wrześniu.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych