Poprawa genetyki bydła mięsnego w Polsce, zwiększenie zysku z jego produkcji oraz efektywny opas, to główne tematy konferencji, która 15 lutego odbyła się w Minikowie koło Bydgoszczy.
Konferencja dla hodowców bydła i producentów żywca wołowego pt. „System QMP, profesjonalne doradztwo szansą zwiększenia dochodowości produkcji bydła opasowego” została zorganizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM).
Rasa hereford jest łagodna i mało wymagająca. Doskonale znosi ekstensywny, pastwiskowy system utrzymania. Do jej hodowli wystarczy wiata, która ochroni zwierzęta przed wiatrem oraz suche legowiska. Hodowlą bydła mięsnego rasy hereford od 15...
O wyborze odpowiedniego materiału genetycznego opowiedział Piotr Michalski, przedstawiciel PZPBM.
Jak podkreślił specjalista istotne cechy decydujące o efektywności opasu bydła w 50 proc. są przekazywane przez ojca, a w 25 proc. przez ojca matki.
- Przy wyborze buhaja przeznaczonego do krzyżowania musimy wziąć pod uwagę jego rasę, a także cechy, które przekazuje, a wśród nich przyszłe przyrosty potomstwa, wykorzystanie paszy, konformacja tuszy, łatwość wycieleń, waga urodzeniowa cieląt oraz długość ciąży - wymieniał Piotr Michalski podkreślając, że zanim zdecydujemy się na rozpłodnika należy przeanalizować, które z powyższych cech przekazuje potomstwu.
Specjalista opowiedział również o sposobie na zwiększenie zysku z produkcji opasów.
- Producenci żywca wołowego posiadający certyfikat QMP mogą uzyskać dodatkowe premie przy sprzedaży bydła w wysokości od 1 do 2 złotych za kilogram wagi bitej ciepłej – przekonywał Piotr Michalski.
Bydło limousine jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ras mięsnych na świecie, która występuje w ponad 60 krajach w prawie wszystkich strefach klimatycznych. Hodowlą zwierząt tej rasy już od dziewięciu lat zajmuje się Witold...
System certyfikacji QMP (Quality Meat Program) został opracowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, a w 2008 r. uznano go za oficjalny krajowy system jakości mięsa wołowego.
Do systemu QMP kwalifikują się mieszańce mięsne (MM) lub zwierzęta czystorasowe, a wśród nich limusine, charolais, angus, hereford, salers, simentaler itp. Byki wykorzystywane do opasu muszą trafić do ubojni do 24 miesiąca życia. Dodatkowo ich minimalna masa (WBC) musi wynosić przynajmniej 240 kg, a u jałówek 220 kg. Zwierzęta w klasyfikacji EUROP muszą osiągnąć co najmniej klasę E, U lub R i otłuszczenie min. 1+ i nie mogą być utrzymywane na uwięzi.
Producenci bydła mięsnego w systemie QMP zobowiązani są żywić zwierzęta wedle standardów programu oraz posiadać plan żywienia bydła oraz wykorzystywać pasze pochodzące z własnego gospodarstwa lub od producenta, który jest członkiem systemu QMP lub innego systemu zapewniającego jakość zgodną z normą europejską.
Więcej na temat konferencji można będzie przeczytać w najbliższym numerze
"Hoduj z Głową Bydło" nr 2 [86] 2017 r.