Potwierdzamy ciążę z pomocą PAG-ów
W celu potwierdzenia cielności już od kilku lat można korzystać z testów opartych na wykrywaniu obecności glikoprotein ciążowych w próbce mleka. Są one bowiem produkowane przez łożysko i występują wyłącznie w ciąży.
Mobilne mieszalnie coraz popularniejsze
Testy PAG, swoją nazwę wzięły od białek, które powstają w trakcie ciąży. Są to glikoproteiny ciążowe (z ang. pregnancy associated glycoproteins). Powstają one w embrionalnych obszarach łożyska i są możliwe do wykrycia w badaniach krwi oraz mleka.
Hodowcy dzięki nim mogą potwierdzić ciążę u krów lub stwierdzić jej brak.
Test PAG jest bezbolesny, nieinwazyjny, nie powoduje stresu zwierząt ani nie wymaga ich specjalnego przygotowania. Wystarczy pobrać mleko z jednej ćwiartki i dokładnie opisać próbkę, aby laboratorium nie miało problemów z identyfikacją krowy, od której pochodzi pobrany surowiec.
Trzeba przestrzegać zasad
Warunkiem do uzyskania prawidłowego wyniku testu jest zachowanie dwóch okresów. Badanie należy wykonać co najmniej 28 dni od ostatniej inseminacji, co pozwala na odpowiednie wysycenie mleka tymi białkami oraz co najmniej 60 dni od ostatniego wycielenia, co gwarantuje oznaczenia PAG-ów z aktualnej ciąży.
Genetyka, czyli hazard w oborze
Istnieją dwie możliwości skorzystania z testów.
Pierwszą z nich jest zlecenie wykonania w ramach próbnego doju prowadzonego przez PFHBiPM.
Drugą opcją jest samodzielne pobranie próbek mleka i przesłanie ich do laboratorium.
Nie musi być ono sterylne tak, jak w przypadku badania mikrobiologicznego, ale też nie może być zmieszane z mlekiem od innych sztuk.
Kluczowe jest, żeby próba pochodziła tylko od krowy, która kwalifikuje się do badania i była jednoznacznie opisana.
Antybiotykoterapia nie wyklucza mleka jako przydatnego do badania.
Test nie bada w mleku poziomu hormonu, lecz białko występujące tylko w obecności żywego zarodka czy płodu. Szczególnie w początkowej fazie ciąży zarodek może jednak zostać wchłonięty, dlatego ważne jest kilkukrotne badanie cielności.
Sprzeciwiają się zakazowi importu mleka i jego przetworów z Ukrainy
Przeprowadzane w określonych momentach ciąży pomagają wychwycić niecielne krowy.
Zgodnie z zaleceniami producenta, pierwsze badanie należy wykonać między 28 a 35 dniem po zapłodnieniu.
Drugi test można zrobić między 45 a 70 dniem ciąży, czyli po szczytowym okresie zamierania zarodków.
Trzecim jest 90-110 dzień po inseminacji, czyli próg rentowności dla ponownego zacielenia.
Czwarte badanie należy przeprowadzić przed zasuszeniem, tj. między 200 a 230 dniem ciąży, aby wykluczyć rzadkie przypadki poronienia między 3 a 7 miesiącem.
Cały artykuł dotyczący testów PAG, rozmowę z Danutą Radzio z firmy Idexx, która ma je w swojej ofercie oraz opinie hodowców, którzy z nich korzystają, znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2023. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)