Ograniczenia produkcji mięsa. Czy tak ma wyglądać europejskie rolnictwo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-11-2024,14:45 Aktualizacja: 19-11-2024,14:49
A A A

Branża hodowlana ostrzega, że Dialog Strategiczny na temat przyszłości rolnictwa, który miał przynieść wspólną wizję systemu, jedynie na nowo rozpala konflikty i podziały.

Zeszłoroczne protesty rolników, w dużej mierze sprowokowane absurdalnymi zapisami Zielonego Ładu, objęły swoim zasięgiem niemal całą Europę. Doprowadziło to Ursulę von der Leyen do powołania Dialogu Strategicznego.

Na początku września upubliczniono raport "Wspólna perspektywa rolnictwa i żywności w Europie". Polskie organizacje rolnicze wyraziły stanowczy sprzeciw wobec treści zawartych w tym dokumencie.

wylesianie, Parlament Europejski, lasy, bydło mięsne, wołowina, Rozporządzenia EUDR, soja, wylesianie

Parlament podjął dobrą decyzję dla polskiej wołowiny

Parlament Europejski podjął decyzję o odroczeniu wejścia w życie rozporządzenia o związanego z wylesianiem i degradacją lasów. Parlament Europejski 14 listopada podjął decyzję o przesunięciu daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w...

– W raporcie przyszłość europejskiego rolnictwa wciąż rozpatrywana jest przez pryzmat głównie ochrony środowiska i klimatu, bez odpowiedniego wyważenia zapewnienia konkurencyjności. W tym uwidacznia się dążenie do ograniczania produkcji zwierzęcej – mówi Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Co kryje raport?

Raport, choć nie jest aktem legislacyjnym, ma stanowić podstawę dla Komisji Europejskiej do prowadzenia dyskusji z krajami członkowskimi nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku.

Nikt już nie będzie prowadził dyskusji z organizacjami rolniczymi. To temat zamknięty. Dla polskich rolników proces opracowywania dokumentu nie był transparentny.

Konsultacje ze stroną społeczną, czyli z organizacjami rolniczymi ani z rolnikami, których raport bezpośrednio dotyczy, nie zostały przeprowadzone.

European Livestock Voice ELV, hodowla zwierząt, bydło mleczne, bydłoi mięsne, trzoda chlewna, drób, sektor hodowlany

Polska wersja platformy ELV przywróci równowagę w debacie o hodowli zwierząt?

Wystartowała polska wersja platformy European Livestock Voice ELV. Jest to miejsce, gdzie głos należy do zwierząt i hodowców. Platforma ma na celu przywrócenie równowagi w debacie o hodowli zwierząt. European Livestock Voice...

Szybko się okazało, że wytyczne przedstawione przez przedstawicieli Dialogu Strategicznego, są równie niepokojące, co wiele wytycznych Zielonego Ładu.

Przedstawiciele branży mięsnej stanowczo sprzeciwiają się propozycjom kierowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej, które bezpośrednio uderzają w ten sektor.

– Dokument zawiera propozycje ograniczenia produkcji mięsa i promowania diety roślinnej. Pominięto za to rolę hodowli bydła w zachowaniu bioróżnorodności i dostarczaniu naturalnych nawozów – mówi Jacek Zarzecki, wiceprzewodniczący Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny dodając:

– Jakim wsparciem dla rolników jest zachęta do redukcji spożycia produktów odzwierzęcych? Te zmiany mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla konsumentów, jak i dla całego sektora rolno-spożywczego w Polsce.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)






 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA