Jak będą wyglądały kontrole przestrzegania GAEC 2?
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości odnośnie przestrzegania wymogów normy GAEC 2, może być wobec rolnika zastosowane - określone procentowo - zmniejszenie dopłat.
Pytanie „jak będą wyglądały kontrole przestrzegania GAEC 2 w przypadku gospodarstw hodowlanych?” zostało zawarte w jednej z interpelacji poselskich.
Groźba zmniejszenia dopłat
Adresat tego wystąpienia - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) - podkreśla w odpowiedzi, że kontrole na miejscu w zakresie warunkowości przeprowadzane są zgodnie z przepisami unijnymi. Co do zasady kontroli takiej podlega 1 proc. rolników wnioskujących o przyznanie płatności. Należy jednak podkreślić, że gospodarstwa o powierzchni do 10 ha użytków rolnych (73 proc. gospodarstw w kraju) nie podlegają kontroli i sankcjom związanym z realizacją warunkowości, w tym normy GAEC 2.

Rowy i urządzenia melioracji na obszarze GAEC 2. Co wolno, a czego nie?
„W przypadku pozostałych gospodarstw, w sytuacji stwierdzenia niezgodności z wymogami, może być zastosowane zmniejszenie płatności, które co do zasady wynosi 3 proc. Niemniej jednak poziom zmniejszenia zależy od rodzaju i skali naruszenia norm i wymogów” – wskazuje resort rolnictwa.
Nowelizacja rozporządzenia
Jak dodaje, obecnie trwają w nim prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom.
400 tysięcy ha w GAEC 2
Warto przypomnieć, że norma GAEC 2 ma na celu ochronę torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalności rolniczej, pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne. Norma ta jest elementem obowiązkowej do wdrożenia przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej warunkowości w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
W Polsce norma GAEC 2 obowiązuje od 15 marca br. Powierzchnia objęta tą normą wynosi obecnie ok. 399,9 tys. ha, z czego grunty orne stanowią 9,58 proc., tj. ok. 38,3 tys. ha, a trwałe użytki zielone - ok. 361,6 tys. (ok. 90,42 proc.).
Bez orki i budowania rowów
Zgodnie z wymogami, na obszarze GAEC 2 w przypadku:

Nie zgadzasz się z wyznaczeniem obszarów z normą GAEC 2? Takie są możliwości
- trwałych użytków zielonych (TUZ):
- nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata;
- nie wydobywa się z nich torfu;
- nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
- gruntów ornych (GO):
- nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm;
- nie wydobywa się z nich torfu;
- nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś