Ministerstwo uspokaja. Masło powoli tanieje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2017,8:25 Aktualizacja: 19-10-2017,8:41
A A A

Od końca września obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na rynkach światowych - poinformował resort rolnictwa. W Polsce na początku października masło w blokach kosztowało 2.429 zł za 100 kg. W ciągu miesiąca cena spadła o 0,7 proc.

"Obserwowany do tej pory na rynkach światowych wzrost cen sprzedaży masła widoczny był również na naszym rynku. Wynikał z globalnej sytuacji podażowo-popytowej. Ceny masła w Unii Europejskiej rosły nieustannie od marca do września 2017 r." - informuje ministerstwo w komunikacie.

mleko, produkty mleczarskie, masło, sery

Masło w końcu przestanie drożeć?

Cena masła przestała rosnąć, a na giełdzie w Nowej Zelandii odnotowano pierwszy od wielu miesięcy spadek - informuje TVP 1. W Europie z kolei wzrosty cen zostały zahamowane już pod koniec września. Masło zaczyna notować pierwsze spadki. Tak stało...

Zdaniem resortu, "był to wynik spadku produkcji surowca mlecznego i podaży masła przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na rynkach światowych".

Analitycy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie wykluczają także możliwych spekulacji na giełdach światowych. Zwracają ponadto uwagę na likwidację kwot mlecznych w UE, która miała miejsce dwa lata wcześniej i sprzyjała wzrostowi produkcji mleka i artykułów mleczarskich, co w konsekwencji oddziaływało na spadek stawek. Na ceny masła miało także wpływ rosyjskie embargo, czy znaczące zmiany popytu na produkty mleczarskie w Chinach.

Analitycy wskazują, iż spadek skupu mleka, który wystąpił w Nowej Zelandii i Australii, czyli u największych producentów surowca, wynikał z konieczności odnowienia stad (wymiana krów). Jednocześnie drugi rok z rzędu utrzymuje się silny popyt na masło na rynku unijnym i amerykańskim, a także w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

masło, ceny masła, produkcja masła, tłuszcze, przetwory mleczne

Masło w sklepach szybko tanie nie będzie. Ceny biją kolejne rekordy

Na światowych rynkach ceny masła w najbliższych miesiącach powinny zacząć spadać, ale na tańsze masło na święta Bożego Narodzenia raczej nie ma co liczyć. Ceny zaczęły się piąć w górę w maju 2016 roku i  są rekordowo wysokie. - Do końca...

W 2016 r. Stany Zjednoczone zwiększyły zakup masła o 20 proc., a Chiny o 15 proc. W okresie styczeń-maj 2017 r. eksport masła z UE do USA wzrósł o 50 proc. Wyraźnie wzrósł popyt na masło ze strony rynku rosyjskiego.  

Według danych ministerstwa, obecnie cena masła w UE wynosi 622 euro za 100 kg i jest o 57,9 euro wyższa niż w Polsce.

W ubiegłym roku Polska wyeksportowała 45 tys. ton masła i tłuszczów mlecznych (za 130 mln euro), czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Najważniejszymi odbiorcami są głównie kraje UE (w 2016 r. 89 proc. sprzedaży trafiło do Wspólnoty), m.in.: Niemcy, Czechy, Słowacja, Rumunia, Holandia, Wielka Brytania, Francja. Masło eksportowane jest również na rynki pozaunijne, przede wszystkim do Serbii, Maroka, Izraela.

Analitycy KOWR przewidują, że w 2017 r., przy utrzymaniu się wzmożonego światowego popytu na masło, wywóz z Polski może być o 11 proc. większy niż w 2016 r. i wynieść około 50 tys. ton.

mleko w proszku, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka

Mleko w proszku w magazynach. Niepewna przyszłość sektora mleczarskiego

Mleko w proszku gromadzone w magazynach europejskich jest teraz jedynym zagrożeniem dla obecnej sytuacji na rynku. Zdaniem przedstawicieli przetwórców najbliższa przyszłość tego sektora zależy więc od decyzji w tej sprawie,...

Jeżeli chodzi o rynek krajowy, to w ciągu ostatnich dwóch lat ceny mleka w skupie bardzo zmieniały się. Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2016 r. za mleko płacono 99,97 zł/100 litrów, a w czerwcu br. 133,01 zł/hl. W pierwszym półroczu 2016 r. masło w detalu było o 7-8 proc. tańsze niż rok wcześniej, a mleko w skupie o 10 proc. W pierwszym półroczu br. masło w detalu było o 21 proc. droższe, a mleko o 27 proc.

"Aktualnie zwiększony, globalny popyt na masło będzie prawdopodobnie utrzymywał ceny tego produktu na wysokim poziomie. Jednak dalszy wzrost stawek będzie hamowany barierą popytu" - oceniają analitycy KOWR. Natomiast zespół niezależnych ekspertów (współpracujący z b. ARR) przewiduje, że do końca 2017 r. krajowe ceny zbytu masła mogą być stabilne i kształtować się w przedziale 20-21 zł/kg.

We wrześniu padł historyczny rekord - 22 złote za kilogram masła, czyli cena zbytu masła w blokach była 72 proc. wyższa niż na początku lipca 2016 r. W ubiegłym roku statystyczny Polak zjadł 4,7 kg masła, podczas gdy w 2011 r. jego konsumpcja wynosiła 4 kg na osobę.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA