Mleko w proszku w magazynach. Niepewna przyszłość sektora mleczarskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-10-2017,15:15 Aktualizacja: 18-10-2017,15:25
A A A

Mleko w proszku gromadzone w magazynach europejskich jest teraz jedynym zagrożeniem dla obecnej sytuacji na rynku. Zdaniem przedstawicieli przetwórców najbliższa przyszłość tego sektora zależy więc od decyzji w tej sprawie, którą musi podjąć Komisja Europejska.

Mleko w skupie pod koniec września kosztowało niemal 1,40 złotych za kilogram. W ubiegłym roku, jak informuje TVP 1, było to niemal o 30 procent mniej.

mleko, produkty mleczarskie, masło, sery

Masło w końcu przestanie drożeć?

Cena masła przestała rosnąć, a na giełdzie w Nowej Zelandii odnotowano pierwszy od wielu miesięcy spadek - informuje TVP 1. W Europie z kolei wzrosty cen zostały zahamowane już pod koniec września. Masło zaczyna notować pierwsze spadki. Tak stało...

Masło a konkretnie rosnący na ten produkt popyt był głównym czynnikiem, który wpłynął na silne wzrosty cen skupu mleka surowego. Konsumenci nie są jednak zadowoleni z tego powodu, ponieważ za kostkę masła muszą zapłacić od siedmiu do nawet 10 złotych.

Producenci mleka, jak informuje TVP 1 uważają, że tę dobrą koniunkturę na rynku wykorzystują także sieci handlowe.

- Cena masła niewspółmiernie wzrosła o prawie 70 proc., a mleka nie wzrosła aż o tyle - mówił dla TVP 1 Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Mleczarnie, mimo że do końca roku mamy jeszcze dwa miesiące, już teraz mogą go uznać za bardzo udany. Zdecydowana większość z nich poprawiła już swoją kondycję finansową. Jak informuje TVP 1, zaledwie 25 proc. firm z pośród prywatnych zakładów oraz spółdzielni wykazuje słabą kondycję.

przetwory mleczarskie, przetwórstwo mleka, mleko, mleczarnie, skup mleka

Mleczarnie są w dobrej i bardzo dobrej kondycji finansowej

Mleczarnie mają niewielkie zaległości, które sięgają 2,8 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. 75 proc. polskich przetwórców mleka znajduje się w dobrej i bardzo dobrej kondycji finansowej. "Producenci mleka i...

- Zakład którym kieruję również przygotowuje się do inwestycji w postaci budowy magazynu nabiałowego, budowy nowej kotłowni. Taka dobra sytuacja na rynku daje nadzieję i budzi ogromny optymizm także wśród nas - mówił dla TVP 1 Andrzej Minarczuk z OSM w Kosowie Lackim.

Producenci mleka również myślą o inwestycjach. Nie są już one jednak tak duże, jak jeszcze kilka lat temu. Poprzedni kryzys związany m. in. z likwidacją kwot mlecznych wyraźnie wpłynął na większą ostrożność.

Producenci mleka, ale także jego przetwórcy cały czas obserwują sytuację na giełdzie towarowej w Nowej Zelandii, która w głównej mierze decyduje o cenach surowca. Do tego dochodzi jednak również polityka europejska. W magazynach znajduje się bowiem około 300 tys. ton mleka w proszku.

Mleko w proszku trafiło do magazynów w ramach skupu interwencyjnego. Co gorsze jego termin przydatności powoli zbliża się do końca. Od decyzji KE zależą więc najbliższe miesiące na rynku mleka.

- To mleko przeznaczyć jako białkowy dodatek do pasz zastępując importowaną soję. Tak można to mleko z magazynów zagospodarować - komentował tę sytuację dla TVP 1 Czesław Cieślak z OSM w Kole.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA