Zjazdy z dróg publicznych pozostaną na głowach rolników
Resort infrastruktury nie przewiduje zmian w przepisach, tak aby zjazdy z dróg publicznych i przepusty pod nimi były w zakresie obowiązków zarządców dróg, a nie właścicieli nieruchomości.
Wystąpił o to samorząd rolniczy, bo prawo nakłada obowiązek utrzymywania zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami na właścicieli posesji lub użytkowników gruntów przyległych do drogi (czyli w dużej mierze rolników).
Rolnik ma się zająć zjazdem. Tylko jak ma to zrobić?
Niewywiązywanie się z niego zagrożone jest karą. Tymczasem w praktyce właściciele działek mają ograniczone możliwości, ponieważ wszelkie prace w pasie drogowym wymagają zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Tym samym wiele przepustów pod zjazdami jest zamulonych.
W obszernej odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury przywołuje obowiązujące przepisy dotyczące zjazdów z dróg. Wywodzi, że utrzymanie ich oraz przepustów leży głownie w interesie właścicieli nieruchomości, nawet w sytuacji kiedy zjazd jest publicznym prowadzącym np. do lokalu usługowego, gdzie właściciel nieruchomości prowadzi działalność gospodarczą.
"Jednocześnie należy dodać, że zmiana przepisu art. 30 ustawy o drogach publicznych wiązałaby się z nałożeniem dodatkowych obowiązków na zarządców dróg publicznych różnych kategorii, co spowodowałoby obarczenie jednostek samorządu terytorialnego dodatkowymi kosztami związanymi z realizacją ww. zadań. Zgodnie z art. 167 ust. 4 Konstytucji RP zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych" - argumentuje resort.
Jak zaznacza, obowiązek utrzymywania zjazdów z dróg publicznych przez właścicieli nieruchomości sąsiadujących istnieje od kilkudziesięciu lat i funkcjonował już w ustawie z 1962 r. o drogach publicznych.
"Problem nie był też podnoszony wcześniej, a do resortu infrastruktury nie wpływały sygnały w tym zakresie od jednostek samorządu terytorialnego. Reasumując, w opinii resortu infrastruktury obowiązujące przepisy w przedmiotowym zakresie są wystarczające" - przekazali urzędnicy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś