Wyniki badania: rolnicy są zaradni, trzeba pomóc im w spłacie kredytów
Zdaniem mieszkańców obszarów wiejskich, aby polskie rolnictwo było bardziej opłacalne, to do 2050 r. należy w pierwszej kolejności pomóc rolnikom w spłacie kredytów.
„Ogólne postrzeganie rolnictwa, rolników i obszarów wiejskich” to jeden z rozdziałów raportu z cyklicznego badania „Polska wieś i rolnictwo”, zlecanego przez administrację rolną na czele z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wynika z niego, że zdaniem respondentów główną rolą obszarów wiejskich w Polsce jest produkcja żywności. Tę funkcję na pierwszym miejscu wskazali zarówno mieszkańcy miast (72,4 proc.), jak i mieszkańcy obszarów wiejskich (63,7 [proc). Dla obu grup respondentów istotna jest także rola jaką pełnią obszary wiejskie w kontekście zapewnienia ochrony środowiska.
Ponad 18 proc. rolników rozważa zaprzestanie rolniczej działalności
„Blisko 76 proc. respondentów z obszarów wiejskich uważa, że rolnicy są zaradni oraz że w rolnictwie pracuje się więcej/ciężej niż w innych zawodach (76,7 proc.). Większość badanych jest zdania, że polscy rolnicy chronią środowisko (63,0 proc.), polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane (59,5 proc. - znaczący wzrost w porównaniu z 2023 r. - 51,2 proc.), a na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać (59,4 proc.). Ale tylko co trzeci respondent zgadza się ze stwierdzeniem, że w Polsce rolnictwo jest opłacalne (27,2 proc.)” – wymieniono w raporcie.
Jak w nim dodano, zdania mieszkańców obszarów wiejskich co do oceny kierunku zmian zachodzących w polskim rolnictwie są podzielone. Ponad połowa (51 proc.) respondentów z obszarów wiejskich uważa, że są to zmiany zarówno na lepsze, jak i na gorsze, 19 proc. uważa, że zmiany dokonują się na lepsze, a 23 proc. twierdzi, że sytuacja zmienia się tylko na gorsze.
„Zdaniem mieszkańców obszarów wiejskich, aby polskie rolnictwo było bardziej opłacalne, to do 2050 r. należy w pierwszej kolejności pomóc rolnikom w spłacie kredytów (45,8 proc.), dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu (43,9 proc.) i wspierać wymianę pokoleniową (43,8 proc.) oraz specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych (35,4 proc.). Mieszkańcy miast podzielają te wskazania, choć w nieco innej kolejności. Ich zdaniem należy dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu (49,6 proc.), wspierać wymianę pokoleniową (40,2 proc.), pomóc rolnikom w spłacie kredytów (37,5 proc.), wspierać specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych (36,7 proc.) oraz wspierać łączenie produkcji rolniczej z pozarolniczą (3,6,4 proc.)” – wyliczyli eksperci.
W raporcie zaznaczono, że zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi, są zgodni co do tego, że wzrost opłacalności produkcji rolnej wymagać będzie wsparcia automatyzacji i cyfryzacji produkcji, która zastąpi pracowników sezonowych w rolnictwie.
CBOS: najgorzej swoją sytuację w pracy postrzegają rolnicy
„Opinie rolników i osób niezwiązanych z rolnictwem na temat głównych powodów nabywania gruntów rolnych w Polsce różnią się. Według rolników, powodem nabywania gruntów rolnych w Polsce jest przede wszystkim chęć powiększenia gospodarstwa rolnego (64,2 proc.) oraz fakt, że ziemia jest traktowana jako dobra lokata kapitału – inwestycja na przyszłość (53,6 proc.). Natomiast według osób niezwiązanych z rolnictwem, do najczęstszych powodów nabywania gruntów rolnych w Polsce należy uzyskanie statusu rolnika oraz kupno ziemi w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (pozarolniczej)” – wyjaśniono w raporcie.
Jego autorzy stwierdzili ponadto, że podobnie jak w zeszłorocznym badaniu zarówno rolnicy, jak i osoby niezwiązane z rolnictwem, za kluczowe przyczyny trudności w zakupie ziemi na rynku prywatnym uznają względy finansowe (najczęściej wybierana odpowiedź to: „rolników nie stać na zakup ziemi po cenach rynkowych”).
„Media dużo uwagi poświęcały protestom rolniczym, dlatego spytano respondentów jakie odczucia budziły w nich te informacje (…) Blisko połowa rolników biorących udział w badaniu (49,6 proc.) wybrała odpowiedź „poparcie”, a 15,7 proc. - „zainteresowanie”. Osoby niezwiązane z rolnictwem częściej wskazywały na odpowiedzi takie, jak „przesyt informacji” albo „zniecierpliwienie i znudzenie”, a ponad jedna trzecia respondentów z tej grupy (34,1 proc.) wybrała odpowiedź „poparcie”” – czytamy w raporcie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś