W Stawach Milickich trwa coroczny odłów ryb
W Stawach Milickich, największym kompleksie stawów rybnych w Europie, trwa coroczny odłów ryb. Oprócz karpia, w położonych na terenie parku krajobrazowego akwenach hodowane są m.in. szczupaki, amury, liny, sumy i jesiotry.
Odłowy poprzedzane są spuszczaniem wody ze stawu. W tym czasie ryby przemieszczają się w najgłębszy obszar stawu, zwany łowiskiem. Technika odłowu tylko nieznacznie zmieniła się na przestrzeni stulecia.
Polska to zagłębie produkcji i konsumpcji karpi
Dwa końce zarzuconej sieci, której rozpiętość wynosi kilkadziesiąt metrów, są zaciągane przez kilkanaście osób brodzących po pas w wodzie. Karpie o odpowiedniej wadze przewożone są do magazynów, czyli małych stawów o mocnym przepływie, w których nie są już karmione. Stamtąd trafiają do sprzedaży.
Karpie w Stawach Milickich hodowane są w cyklu trzyletnim. W specjalnym stawie odbywa się tarło, następnie narybek jest przenoszony od innego akwenu. Roczny karp trafia do kolejnego stawu, aby po roku znaleźć się w tzw. stawie handlowym.
Piotr Połulich, prezes Stawów Milicki nie chciał zdradzić PAP, jaki tonaż ryb zostanie odłowiony w tym roku. - To na razie tajemnica handlowa, ponieważ informacja o tym, ile ryb odłowimy, ma wpływ na cenę, a teraz jesteśmy w okresie kontraktowania z dużymi przetwórniami - powiedział. W ubiegłym roku odłowiono około 300 ton karpia handlowego oraz 300 ton innych ryb - tołpygi, amura, lina, szczupaka oraz suma.
W 2021 roku cena karpia przed Wigilią w detalu wynosiła około 25 zł za kilogram - teraz 27 zł.
Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w Dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów obejmuje ponad 7,6 tys. ha, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego.
Władze spółki, oprócz produkcji ryb, rozwijają infrastrukturę turystyczną. W Dolinie Baryczy znajduje się sieć szlaków turystycznych oraz ścieżek rowerowych, a także system wież i czatowni do prowadzenia amatorskich obserwacji ptaków. Stawy Milickie mają też swoją przetwórnię i gospodę z łowiskiem komercyjnym.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl