W 2050 roku trzeba będzie wyżywić ponad 10 mld ludzi
Produkowana w Polsce żywność musi być coraz lepszej jakości, bo jak przekonują eksperci - jesteśmy tym, co jemy, a największe szanse eksportowe mają te państwa, które produkują nie tylko w konkurencyjnych cenach, ale również zdrowo i bezpiecznie.
Kłopot w tym, że wykorzystywanych rolniczo gruntów systematycznie ubywa (m.in. ze względu na ekspansję miast), a swoje robią także postępujące zmiany klimatyczne.
Polska musi stawiać na żywność wysokiej jakości. To nasza szansa
11 grudnia w warszawskiej siedzibie firmy Bayer odbyła się debata zatytułowana "W jaki sposób nauka odpowiada na wyzwania przyszłości?".
Eksperci ze świata medycyny, ochrony zdrowia, biotechnologii medycznej i rolniczej dyskutowali o tym, w jaki sposób nauka odpowiada na wyzwania przyszłości, jak pokonuje ograniczenia, omawiali również inspirujące przykłady projektów badawczych i inicjatyw.
Wiele miejsca podczas dyskusji poświęcono wyzwaniom środowiskowym, nawiązując do odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ COP24.
- Jednymi z największych wyzwań współczesnych gospodarek są zmiany klimatyczne, związane z intensywnym użyciem paliw kopalnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej i surowcowej - mówił dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej.
Gwałtownie pogłębia się dekoniunktura w polskim rolnictwie
Odpowiedzią na te wyzwania jest na przykład przyjazna dla środowiska nowa technologia wytwarzania biopaliw z odpadów pochodzących z produkcji serów i jogurtów, ostatnio uhonorowana nagrodą AgroBioTop przez Komitet Biotechnologii PAN.
Dzięki tej metodzie będzie można produkować biopaliwa i biochemikalia o neutralnej emisji gazów cieplarnianych.
Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia odpadów żywności do 30 proc. w 2025 r. i 50 proc. do roku 2030. Opracowana przez prof. Piotra Oleśkowicza-Popiela nowa technologia wytwarzania biopaliw z wykorzystaniem odpadów organicznych wspomaga osiągnięcie tego celu, wpływa także na zróżnicowanie źródeł pozyskiwania energii.
Opracowana technologia wskazuje, że w przyszłości alternatywnym źródłem energii do ropy, gazu czy innych paliw kopalnych może być pozyskiwanie tak zwanej "zielonej energii" z odpadów organicznych.
Polska żywność może być mniej konkurencyjna. Drogi prąd zrobi swoje?
- Rozwój nauki i nowoczesne technologie pozwalają na produkowanie coraz większej ilości żywności smacznej, bezpiecznej i nadającej się do dłuższego przechowywania. Ten okres dobrobytu z jednej strony nie rozwiązuje problemu głodu na świecie, a z drugiej strony paradoksalnie prowadzi do nadprodukcji i marnowania bardzo dużej ilości żywności - podkreślał.
Dane w tym względzie są zatrważające: każdego roku na świecie marnuje się ponad miliard ton żywności. Za większość strat odpowiadają konsumenci w krajach uprzemysłowionych: 13 proc. żywności kupowanej w Europie kończy w śmietniku, zaś w Stanach Zjednoczonych niemal 16 proc.
- Bayer odpowiada na globalne wyzwania zgodnie z motto "Science for a better life". Działamy w obszarach najważniejszych dla człowieka, czyli ochrony zdrowia oraz żywności. Dostarczając innowacyjne leki i terapie, a także nowoczesne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rolnictwa i żywności - już teraz wpływamy na dobrostan społeczeństwa - podkreślił Markus Baltzer, prezes Bayer Sp. z o. o.
- Naszym DNA są zasady zrównoważonego rozwoju - pozostającego w zgodzie z otoczeniem w wymiarze środowiskowym, gospodarczym i społecznym - dodał.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś