Lubelskie. Wojewoda zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2024,16:00 Aktualizacja: 03-12-2024,16:07
A A A

Odstrzały sanitarne lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami wścieklizny, zarządził wojewoda lubelski w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. W woj. lubelskim wykryto dotychczas 27 ognisk wścieklizny.

Rozporządzanie wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego lisów i jenotów zostało opublikowane w dzienniku urzędowym woj. lubelskiego. Dotyczy ono powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, gdzie są wyznaczone obszary zagrożone wścieklizną.

wścieklizna, ognisko wścieklizny, lis, atak lisa

Zabił atakującego go lisa. Zwierzę było zakażone wścieklizną

Trzy kolejne przypadki wścieklizny – u psa, lisa i sarny – wykryto w Lubelskiem. W tym roku stwierdzono już 25 ognisk tej choroby. Służby apelują o szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie, planowany jest też odstrzał...

Odstrzały sanitarne mają być prowadzone do 28 lutego 2025 r. Dla każdego z powiatów wyznaczono inną liczbę lisów i jenotów do odstrzału. W każdym z powiatów wskazanych jest po kilkanaście podmiotów, głównie kół łowieckich, które mają tych odstrzałów dokonywać.

W powiecie biłgorajskim odstrzał sanitarny ma objąć 280 sztuk lisów i 8 jenotów, w powiecie hrubieszowskim - 172 sztuk lisów i 20 jenotów, w powiecie krasnostawskim - 236 sztuk lisów, w powiecie tomaszowskim - 176 lisów i 12 jenotów, a w powiecie zamojskim - 233 lisów oraz 24 jenotów. Odstrzelone zwierzęta mają być dostarczane do miejsc wskazanych przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Przeprowadzenie odstrzałów sanitarnych zwierząt, które są głównymi roznosicielami wścieklizny, służby zapowiadały już w ubiegłym tygodniu.

„Musimy sobie jakoś z tymi ogniskami wścieklizny poradzić, wyjść z tej sytuacji, która jest dość niebezpieczna” – mówił wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Stosowne polecenie dotyczące odstrzału sanitarnego lisów na terenach wyznaczonych jako zagrożone wścieklizną wydała już lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Smyl. Wyjaśniła, że odstrzał taki przeprowadza się, gdy jest dużo zwierząt, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Wojewoda lubelski – w innym rozporządzeniu - rozszerzył też zasięg obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na cały obszar pięciu powiatów - biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Dotychczas nakaz ten obowiązywał w całym powiecie tomaszowskim i w części pozostałych powiatów.

lubelszczyzna, ognisko wścieklizny, wścieklizna, krowa

Lubelskie. Wścieklizna u krowy! Zwierzę szybko padło

21. ognisko wścieklizny stwierdzono w Lubelskiem. Tym razem chorobę wykryto u krowy w powiecie tomaszowskim. Wojewoda lubelski wydał rozporządzanie rozszerzające obszar zagrożony wścieklizną. Na tych terenach obowiązują szczepienia kotów....

Posiadacze kotów muszą je zaszczepić w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia.

W całej Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie obowiązkowe są dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje w miejscach wyznaczonych, gdzie została stwierdzona wścieklizna. Weterynarze zalecają jednak właścicielom kotów, aby niezależnie od tego szczepili swoje zwierzęta. Możliwe są także szczepienia innych gatunków zwierząt m.in. bydła.

Dotychczas w tym roku w województwie lubelskim wykryto 27 ognisk wścieklizny, z czego 14 stwierdzono w listopadzie, a 7 w październiku. Chorobę wykryto u różnych zwierząt - głównie u lisów, ale też u jenotów, kotów, psa, sarny, a nawet u krowy - w różnych miejscowościach południowowschodniej części województwa.

Poleć
Udostępnij