Cztery nowe ogniska wścieklizny w regionie. Pierwsze u psa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2024,12:05 Aktualizacja: 19-11-2024,21:13
A A A

O stwierdzeniu czterech nowych ognisk wścieklizny w regionie poinformował we wtorek Lubelski Urząd Wojewódzki. Po raz pierwszy w tym roku choroba wystąpiła u psa.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Dorota Grabowska poinformowała, że w tym roku w regionie odnotowano w sumie już 20 ognisk wścieklizny w powiatach: hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim i krasnostawskim. Na ich terenie wyznaczone zostały obszary zagrożone wścieklizną.

Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że między 13 a 19 listopada na Lubelszczyźnie stwierdzono cztery nowe ogniska wścieklizny. Po raz pierwszy - uzupełniła rzecznik – choroba wystąpiła u psa z miejscowości Ratyczów w gm. Łaszczów, w pow. tomaszowskim. Wcześniejsze przypadki to w większości lisy oraz jenoty i koty.

Jak zapowiedziała rzecznik, we wtorek wojewódzki inspektorat weterynarii wystąpi do wojewody o powiększenie obszaru zagrożonego na terenie powiatów biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego. Ma to związek z wystąpieniem nowego ogniska w miejscowości Krasnobród w pow. zamojskim.

lubelszczyzna, ognisko wścieklizny, wścieklizna, lis

Lubelskie. Szesnaste ognisko wścieklizny w regionie

O stwierdzeniu 16. ogniska wścieklizny w Lubelskiem poinformował w środę lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. Chorobę wykryto u lisa w powiecie tomaszowskim. Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązują szczepienia kotów....

"Na terenie zagrożonym policja oraz inspekcja weterynaryjna będzie kontrolować i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów. Ponadto trwa akcja informacyjna w szkołach na terenie woj. lubelskiego informująca o zagrożeniu wścieklizną" – przekazała Grabowska.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienia kotów obowiązują w miejscach, gdzie została stwierdzona wścieklizna i wyznaczono obszar zagrożony. Weterynarze zalecają jednak, aby niezależnie od tego szczepić koty, zwłaszcza te, które wychodzą na zewnątrz.

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.

Poleć
Udostępnij