Traktorzysto, nadchodzą zmiany w przepisach drogowych
Operowanie kolosami, jakimi są często współczesne ciągniki, zwłaszcza obarczone dodatkowym sprzętem czy przyczepami, wymaga nie lada uwagi. A teraz dojdzie jeszcze obowiązek wypatrywania pieszych w okolicach przejść.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury. Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach.
Asfaltu nie widać spod błota. Jest apel do rolników
Choć jednocześnie jest mnóstwo głosów, że nowe rozwiązania wprowadzą wiele zamieszania i są co najmniej dyskusyjne.
Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Po zmianach kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych, będzie musiał - poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych - także:
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego
- ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście
"Nowe rozwiązanie wymusi na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy będą musieli stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla pieszych znajdujących się na przejściu, jak również dla tych, którzy wchodzą na przejście" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Traktor kontra "osobówka". Przyczepy wjechały w dom
Zapowiedzi takich zmian kodeksu drogowego pojawiały się już znacznie wcześniej, więc były dyskutowane także na forach rolniczych.
Internauci podkreślali m.in., że dodawanie np. kierowcy ciągnika rolniczego z dwiema przyczepami - który i tak ma co robić zważywszy na gabaryty i ciężar zestawu - obowiązku wypatrywania pieszych zamierzających dopiero przejść przez jezdnię, budzi wątpliwości.
Warto dodać, że przyjęty przez rząd projekt zakłada ponadto, że w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.
Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km na godz. - bez względu na porę doby (obecnie wynosi 60 km na godz. od 23 do 5 oraz 50 km na godz. w pozostałych godzinach).
W ramach walki z tzw. "jazdą na zderzaku" (w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem), na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości.
Oznacza to, że kierowca jadący 100 km na godz. będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś