Tego jeszcze nie było. Koniunktura w rolnictwie poprawiła się w styczniu
W styczniu, czwarty kwartał z rzędu, poprawiła się koniunktura w rolnictwie - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) co prawda poszła w górę zaledwie o 0,6 pkt. (z -5,9 do -5,3 pkt.), ale dla ekspertów jest to spora niespodzianka. W historii badania nie zdarzyło się bowiem wcześniej, by z uwagi na ujemne oddziaływanie czynników sezonowych (zimowe osłabienie aktywności rolniczej), wartość zwiększyła się w pierwszym kwartale.
Rolnicy nie kryją złości: Bruksela chce nas zniszczyć
Poprawa koniunktury to przede wszystkim efekt nadzwyczajnego przypływu optymizmu u rolników. Wartość wskaźnika zaufania zwiększyła się o 9,5 pkt. (z -2,2 pkt. do +7,3 pkt.). Z kolei wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (drugiej składowej IRGAGR) obniżyła się o 3,9 pkt. (z -7,8 pkt. do -11,7 pkt.).
Poprawa koniunktury uwidacznia się również w odpowiedziach na pozostałe pytania ankiety. Spadło zadłużenie gospodarstw, oszczędności i zakupy obrotowych środków produkcji wprawdzie zmniejszyły się, lecz mniej niż zazwyczaj. Przybyło znacznie rolników zamierzających inwestować.
Autorzy badania z SGH podkreślają, że nie mieli jeszcze do czynienia z tak dobrym początkiem roku w polskim rolnictwie.
PSL: czas ministra Jurgiela minął, czekamy na działania rządu
Poprawa koniunktury nie jest jednak powszechna i dość zróżnicowana między gospodarstwami. Odczuły ją zwłaszcza te bardziej efektywne, czyli o powierzchni 15-50 ha (wskaźnik wzrósł o 2,5 pkt.) i powyżej 50 ha (0,6 pkt.), prowadzone przez rolników do 30 lat (5,2 pkt.) i w wieku 31-45 lat (2,7 pkt.), z wykształceniem wyższym (1,2 pkt.) i średnim lub pomaturalnym zawodowym (1,3 pkt.).
Poprawę koniunktury zanotowały również gospodarstwa położone w makroregionach: środkowowschodnim (2,3 pkt.) i północnym (1,5 pkt.) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (10,6 pkt.), rozmnażaniem roślin (9,8 pkt.) oraz działalnością mieszaną (3 pkt.).
Wartość wskaźnika koniunktury spadła natomiast przede wszystkim w gospodarstwach o powierzchni do 7 ha (o 8,9 pkt.), położonych w makroregionie zachodnim (9,3 pkt.), zajmujących się uprawą roślin innych niż wieloletnie (8,3 pkt.), prowadzonych przez osoby powyżej 60 lat (3,9 pkt.), z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym (0,6 pkt.).