Odszkodowania za grunty rolne zajmowane pod infrastrukturę - niezadawalające. KRIR wnosi o zmiany
Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego ma trafić wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących warunków ustalania odszkodowań za grunty rolników zajmowane pod budowę infrastruktury - linii energetycznych, kolejowych czy dróg.
Takie pismo 9 lipca wystosował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Przekonuje on, że obecnie obowiązujące przepisy we wskazanym obszarze nie uwzględniają w pełni wszystkich aspektów, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych.
Grunty rolne w miastach mają być wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
„Przy aktualnych zasadach wyceny odszkodowań nie bierze się pod uwagę dodatkowych trudności, jakie napotykają rolnicy w wyniku prowadzenia działalności rolniczej na gruntach sąsiadujących z terenami zajętymi pod budowę infrastruktury energetycznej, kolejowej i drogowej” – wskazuje KRIR.
Zwraca uwagę na pogorszony dostęp do pól, konieczność stosowania alternatywnych dróg dojazdu czy wprowadzania zmian metod uprawy. Przekłada się to wszystko na efektywność i opłacalność produkcji rolniczej.
„Ponadto aktualne przepisy nie uwzględniają również spadku wartości gruntów przylegających do tych, które zostały zajęte pod budowę infrastruktury. Bliskość takich instalacji często negatywnie wpływa na wartość rynkową pozostałych terenów rolnych, co prowadzi do strat finansowych dla ich właścicieli” – dodaje rolniczy samorząd.
Z uwagi na wskazywane okoliczności, apeluje on do szefa resortu rolnictwa o podjęcie działań na rzecz zmian w przepisach, które uwzględnią wnioski zgłaszane przez rolników w zakresie ustalania odszkodowań za grunty.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś