Skuteczna walka z barszczem Sosnowskiego w Małopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2015,9:00 Aktualizacja: 16-11-2015,9:11
A A A

Cztery zabiegi niszczące w kwietniu, lipcu, wrześniu i październiku 2015 r. oraz dwa wykonane w 2014 r. przyniosły oczekiwany rezultat. Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego jest zdecydowanie mniej.

Właśnie podsumowano drugi rok realizowanego projektu „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)”, finansowanego w 85 proc. (tj. 3 228 985 zł) przez państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia). Głównym koordynatorem projektu jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a partnerami – Małopolska Izba Rolnicza oraz Instytut Aklimatyzacji i Hodowli Roślin w Grodkowicach.

Zaczęło się od konferencji

Jak wiadomo, kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkuje poparzeniem wywołującym trudno gojące się rany. A może mieć też dalej idące konsekwencje. W 2015 r. w szpitalu w Siemianowicach Śląskich odnotowano pierwszy przypadek zgonu kobiety poparzonej przez barszcz Sosnowskiego oraz kilkanaście przypadków poparzenia dzieci.

Niszczenie tej groźnej rośliny jest więc wskazane. To zakłada wspomniany, małopolski projekt – barszcz miał znikać na obszarze 134 ha w 34 gminach województwa.

Małopolska walczy z barszczem Sosnowskiego. Z powodzeniem

Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa uważa, że zmiany w prawie nie są potrzebne, a jedynie dobra wola, aby rozwiązać problem populacji barszczu Sosnowskiego.   Minister wizytujący gospodarstwo rolne w Cichawie (Małopolskie) uważa, że na...

Drugi rok realizacji projektu rozpoczął się od organizacji ogólnopolskiej konferencji naukowej nt. zwalczania barszczu Sosnowskiego, która odbyła się 19 marca br. w Centrum Kongresowym UR. – Wygłoszono 5 referatów naukowych, przedstawiono 6 prac w formie posterów i wydano materiały konferencyjne. Na sali obrad można było spotkać naukowców i praktyków, wielu burmistrzów, wójtów i starostów oraz blisko ponad 100 osób związanych z samorządami gmin i powiatów zarówno województwa małopolskiego, jak i innych województw – podsumowuje prof. dr hab. Kazimierz Klima, koordynator ds. naukowych projektu.

Jeszcze trzy lata

Jak podkreśla prof. Klima, jesienią 2015 roku osiągnięto zakładany w projekcie efekt zniszczenia co najmniej 85 proc. roślin barszczu Sosnowskiego na 134 ha w 34 gminach województwa małopolskiego (metodami chemicznymi i mechanicznymi). – Sukces ten osiągnięto dzięki czterem zabiegom niszczącym barszcz Sosnowskiego wykonanym w kwietniu, lipcu, wrześniu i październiku 2015 r. oraz dwóm zabiegom wykonanym w 2014 r. – wymienia prof. Klima.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wyasygnował kwotę 214 626 zł na zwalczanie, jeszcze w 2015 roku, barszczu na dodatkowych powierzchniach w 20 gminach województwa małopolskiego. Będzie finansował zwalczanie tej niebezpiecznej rośliny przez następne 3 lata.

Poleć
Udostępnij