Rząd będzie aktywny w ustalaniu polityki rolnej UE po 2020 roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,8:20 Aktualizacja: 14-03-2017,8:37
A A A

Przed nami ustalenie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej po 2020 r. Polski rząd będzie w tym procesie aktywny - powiedział w Toruniu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Szef resortu był gościem forum gospodarczego Welconomy Forum in Torun. Jurgiel zaznaczył, że 2 marca rozpoczęły się konsultacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej UE.

- Komisja Europejska przedstawiła ponad 30 pytań w tym obszarze. Zachęcam różne środowiska do wypełniania ankiety, dostępnej na stronie ministerstwa i kierowanie jej do Brukseli. Polska powinna być aktywna. Liczba głosów z poszczególnych państw będzie miała jakiś wpływ na ustalanie celów i kierunków, które będą realizowane po 2020 r. - podkreślił polityk.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Co z dopłatami po 2020 roku? Z Brukseli płyną niepokojące sygnały

Jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku, a co za tym idzie, w jaki sposób przyznawane będą unijne dopłaty? Wkrótce rozpocznie się debata na ten temat, ale sygnały płynące z Brukseli mogą niepokoić. Krzysztof...
Szef resortu rolnictwa dodał, że w lipcu nastąpi podsumowanie konsultacji, a w listopadzie ukaże się przynajmniej projekt założeń wspólnej polityki rolnej na okres 2020-2026 r.

- Rząd polski w tym procesie będzie aktywny. W resorcie mamy przygotowane propozycje do przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, nasze priorytety. W najbliższym czasie zostaną one przyjęte przez rząd, a następnie przekazane do konsultacji - mówił minister.

Jurgiel wskazał cztery priorytety ministerstwa dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej w kolejnej perspektywie finansowej UE. Są to: równe warunki konkurencji, poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, stabilizacja rynków rolnych oraz wspieranie małych i średnich gospodarstw.

Minister zaznaczył, że priorytet dotyczący równych warunków konkurencji to dążenie do zakończenia dyskryminacji państwa polskiego w świetle traktatu z Lizbony z 2012 r.

Phil Hogan, WPR, reforma wspólnej polityki rolnej, Komisja Europejska, list Phila Hogana

Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania

11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników...
- Równe warunki konkurencji stanowią trwałą siłę w innych obszarach reform w UE. Stawiamy postulat żeby były też równe warunki konkurencji w rolnictwie i wyrównywanie dopłat bezpośrednich po 2020 r. - mówił.

Podkreślił też, że postulat dotyczący równych warunków konkurencji w rolnictwie spotkał się z poparciem państw Grupy Wyszehradzkiej na niedawnej konferencji w Jasionce.

- Jeśli chodzi o sprawy rynków rolnych nie trzeba rewolucji w prawie unijnym. Konieczne są bardziej zdecydowane zapisy, które spowodują, że interwencja Komisji Europejskiej będzie szybka i skuteczna, a jednocześnie środki nie będą uzależnione od jej woli. Powinno to wynikać jasno z prawa i w przypadku kryzysu państwo narodowe powinno z tych środków korzystać - mówił na koniec szef resortu.

Poleć
Udostępnij