Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania
11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników multiportalu agropolska.pl skierował list, w którym zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej.
Polska jest krajem dumnym ze swoich obszarów wiejskich i społeczności rolniczych. Od chwili wejścia do UE z powodzeniem korzysta ze wspólnej polityki rolnej (WPR), która dotyczy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w całej Europie. W latach 2014-2020 polscy rolnicy otrzymają płatności bezpośrednie w wysokości 23,4 mld euro.
Ruszyły konsultacje w sprawie przyszłości WPR. Zabierz głos
Wyniki pokazują, że inwestycje przynoszą owoce: eksport wzrósł niemal pięciokrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a wielkość ekonomiczna gospodarstw rolnych podwoiła się od 2003 r. Miało to także korzystny wpływ na szerzej pojętą gospodarkę wiejską. W tym sensie Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych krajów UE, odnotowując dwucyfrowy wzrost wartości produkcji rolnej od chwili przystąpienia do wspólnoty.
Jednocześnie sektor rolno-spożywczy i obszarów wiejskich przezywa trudny okres. Od kilku lat rolnicy doświadczają ogromnych trudności ze względu na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak rosyjski zakaz importu europejskich produktów.
Sadownicy dostaną większe wsparcie z Brukseli. To już pewne
Na poniedziałkowym posiedzeniu Europejskiej Rady Ministrów ds. Rolnictwa udzieliłem odpowiedzi na bezpośredni wniosek władz polskich oświadczając, że z uwagi na trwające nadal trudności na rynku KE utrzyma tymczasowe środki nadzwyczajne w odniesieniu do niektórych owoców po 1 lipca 2017 r.
Ale istnieją jeszcze większe wyzwania. Wyludnianie obszarów wiejskich postępuje w alarmującym tempie, w miarę jak młodzi ludzie szukają nowych możliwości w miastach. Ponadto dla wspólnej polityki rolnej, podobnie jak dla wszystkich obszarów polityki europejskiej, rozpoczął się okres niepewności po decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej.
Hogan uspokaja rolników: monitorujemy rynek mleka
W związku z tym przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział w grudniu, że rok 2017 będzie ważnym momentem dla modernizacji i uproszczenia tej polityki.
WPR jest coraz bardziej zorientowana rynkowo i w związku z tym podlega warunkom panującym na rynku, które - jak widzieliśmy w ostatnich latach - nie zawsze są korzystne.
Ważne jest zatem, by poza dalszym wspieraniem rolników i zabezpieczeniem podstawowego dochodu, polityka ta zapewniała również niezbędne instrumenty umożliwiające radzenie sobie ze zmiennością rynku i wahaniami cen.
MRiRW: embargo to tylko jeden z powodów problemów sadowników
Musimy też zadbać o utrzymanie atrakcyjności sektora dla nowej generacji innowacyjnych młodych rolników.
Nie możemy jednak zrealizować żadnego z tych celów, jeżeli wspólna polityka rolna nie będzie odpowiednio finansowana, a problemy takie jak Brexit i wyzwania związane z migracją stanowią bezprecedensowe obciążenie dla budżetu europejskiego.
Dlatego też politycy, przedstawiciele branży rolno-spożywczej i społeczności wiejskich muszą zabierać głos i przypominać swoim rządom o wyraźnych korzyściach, jakie polityka ta przynosi wszystkim obywatelom. Odpowiednio finansowana wspólna polityka rolna będzie nadal korzystna dla wszystkich mieszkańców Europy.
Co z dopłatami po 2020 roku? Z Brukseli płyną niepokojące sygnały
Zachęcam do zabrania głosu wszystkich polskich rolników, mieszkańców wsi i miast. Otrzymaliśmy już ponad 13 500 odpowiedzi z całej Europy, co jest bardzo zachęcające. Jednak odpowiedzi z Polski było niewiele.
Konsultacje społeczne będą stanowić podstawę komunikatu w sprawie przyszłości WPR, który zostanie opublikowany jeszcze w tym roku i będzie zawierał wiele wariantów strategicznych. Bardzo zależy mi na tym, aby opinie z Polski były odpowiednio przedstawione w tej ważnej europejskiej debacie.
* Phil Hogan to irlandzki polityk, wieloletni parlamentarzysta, w latach 2011-2014 minister środowiska i wspólnot lokalnych, działacz Fine Gael, od 1 listopada 2014 r. członek Komisji Europejskiej.
Link do pytań i odpowiedzi dotyczących DG AGRI znajduje się tutaj. Link do konsultacji znajduje się tutaj. Więcej na temat konferencji "Kraje Europy Środkowej w obliczu reformy Wspólnej Polityki Rolnej", która odbędzie się w Jasionce piszemy w naszej zapowiedzi tego wydarzenia