Róża Thun: musimy razem wziąć odpowiedzialność za klimat. Również ci, którzy bojąc się zmian, blokują drogi, wysypują zboże
Musimy razem wziąć odpowiedzialność za klimat, bo mamy przecież tylko jedną Ziemię. Trzeba rozważnie korzystać z ograniczonych zasobów środowiska - podkreśla Róża Thun, kandydująca do Parlamentu Europejskiego z list Trzeciej Drogi w okręgu dolnośląsko-opolskim.
W poniedziałek we Wrocławiu obecna europosłanka i liderka listy Trzeciej Drogi (Polska2050/PSL) w okręgu dolnośląsko-opolskim w tegorocznych wyborach do PE, podkreśliła, że walka z zanieczyszczeniem środowiska będzie jedną z najważniejszych w najbliższej przyszłości.
Siekierski: WPR staje się bardziej polityką klimatyczną. Takie wsparcie, jak obecne, skończy się w 2027 r.
"Dziś walka z katastrofą klimatyczną jest wyzwaniem dla każdego z nas. Dziś każdy człowiek ma swoje zadanie w ratowaniu klimatu. Jeżeli na serio nie chcecie, by nasze dzieci i wnuki żyły w zagrożeniu chorobami, niedoborem wody, brakiem perspektyw, to razem ze mną musicie wziąć odpowiedzialność na siebie" - powiedziała Thun na konferencji prasowej.
Podkreśliła, że z ograniczonych zasobów środowiska trzeba korzystać rozważnie i mądrze, i należy wykorzystywać szanse, które zapewnia rozwój badań, rozwój nowych technologii.
„To jest również wiele nowych, ciekawych i dobrych miejsc pracy. Nie ma innego wyjścia. Zapewniam was, że zrobię wszystko, by wszyscy to zrozumieli. Również ci, którzy boją się zmian i bojąc się tych zmian blokują drogi, wysypują zboże. Albo będziemy świadomi, albo klimat wyznaczy nam o wiele trudniejsze zadania niż ograniczenie zużycia paliw kopalnianych” - powiedziała Thun.
Podkreśliła, że walka toczy się o bezpieczeństwo następnych pokoleń zarówno militarne, jak i klimatyczne, i „to wszystko jest możliwe, ale potrzeba więcej mądrych Polek i Polaków w Parlamencie Europejskim”.
Ardanowski: pod szyldem zmian klimatycznych UE zniszczy rolnictwo rodzinne i europejskie
„Nie możemy wprowadzać narracji, że chcemy wprowadzać tylko zakazy. Europa nie jest od zakazywania, ale od wypracowywania rozwiązań. Europa jest od stawiania czoła wyzwaniom. Musimy też obalać mity i dezinformację” - powiedziała Thun.
Jako przykład dezinformacji podała, że nigdy nie było zakazu używania samochodów spalinowych.
„Natomiast dzięki temu, że rozumiemy w Europie zagrożenie katastrofą klimatyczną, dzięki postępowi i rozwojowi technologii doprowadzimy do tego, że już od 2035 roku wszystkie nowe samochody będą zeroemisyjne i będą dostępne po cenach - tak mówią prognozy - niższych niż obecnie samochody spalinowe” - powiedziała europoseł.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca wybieranych będzie 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś