Polskie wyroby winiarskie mogą być hitem nie tylko w Europie
Resort rolnictwa tworzy zespół ds. opracowania programu sektorowego dla sektora wyrobów winiarskich w naszym kraju. W jego skład wchodzą przedstawiciele urzędów centralnych, jednostek naukowo-badawczych, jak również osoby reprezentujące organizacje winiarskie.
15 września członkowie zespołu wzięli udział w wyjazdowym spotkaniu, które przybliżyło im specyfikę i problemy branży winiarskiej w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia był Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
Branża winiarska ma problem. Liczą na pomoc nowego rządu
Goście mieli również okazję odwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny firmy Jantoń. Przedsiębiorstwo jest producentem szerokiego asortymentu wyrobów winiarskich, poczynając od win gronowych, poprzez jakościowe ekologiczne wina owocowe, wina grzane, cydry oraz fermentowane napoje winiarskie. Łączna produkcja to 40 mln l rocznie, firma zatrudnia 195 pracowników.
Wykształcą speców od winiarstwa i ekożywności
Ważnym punktem wydarzenia była dyskusja na temat aktualnej sytuacji, problemów branży winiarskiej, ich przyczyn i perspektyw na rozwój oraz specyfiki polskiego sektora winiarskiego. Warto wspomnieć, że składa się na niego winiarstwo owocowe, produkcja miodów pitnych oraz win gronowych.
- Udział poszczególnych podkategorii rynku winiarskiego jest w Polsce typowy dla szerokości geograficznej. W Polsce produkuje się 1,2 mln hl fermentowanych napojów winiarskich, ok. 1 mln l miodów pitnych i 0,7 mln l win gronowych. Zespół, którego celem jest stworzenie programu rozwoju, zacznie niebawem swoje prace. ZP PRW pokłada w nim duże nadzieje, deklarując jednocześnie gotowość do zorganizowania kolejnych spotkań wyjazdowych w niedalekiej przyszłości - mówi Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
Na Sycylii odkryto ślady produkcji najstarszego włoskiego wina
Aktualnym światowym problemem jest stale rosnąca produkcja tych owoców, a winiarstwo owocowe daje potencjał odbioru i przetworzenia tych owoców.
- Obecnie największym wyzwaniem branży jest to, że nie ma w Polsce i Unii Europejskiej odpowiednich przepisów regulujących produkcję napojów fermentowanych, czyli win z innego surowca niż winogrona. Jako kraj jesteśmy światowym potentatem jeżeli chodzi o surowiec w postaci najwyższej klasy owoców. To, w połączeniu z nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, pozwala nam na budowanie silnej pozycji polskich produktów, takich jak cydr czy wina owocowe i grzane, na rynku światowym - tłumaczy Jakub Nowak.
Zmiana klimatu szkodzi winnicom
Powołanie specjalnego zespołu, połączone z merytoryczną dyskusją na temat możliwości i sposobów rozwiązywania problemów ograniczających branżę oraz stałe tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju polskiego winiarstwa są nadzieją zarówno dla branży winiarskiej, jak i sadowniczej.
Produkcja cydrów jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów branży alkoholowej na świecie, rośnie zainteresowanie winami owocowymi - te trendy to szansa na wykorzystanie potencjału polskich przedsiębiorstw.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś