Wykształcą speców od winiarstwa i ekożywności
Województwo lubuskie mocno stawia na rozwój winiarstwa w regionie. Pomóc ma w tym uruchomienie w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze kierunku technika agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo.
Przez 5 lat nauki uczniowie mają zdobyć wiele przydatnych umiejętności. "Dowiedzą się, jak prowadzić produkcję roślinną i zwierzęcą oraz przetwórstwo żywności. Uzyskają wiedzę na temat technologii winiarstwa, planowania i prowadzenia upraw winorośli oraz zaopatrzenia gospodarstwa w środki do produkcji winorośli" - podaje Departament Przedsiębiorczości i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.
Mrozy dały się we znaki. Zbiory w winnicach mogą być mniejsze
Program kształcenia obejmuje również sadzenie winorośli, pielęgnację roślin, ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami, a także okresową kontrolę i ocenę plantacji i przeprowadzania zbiorów.
Urząd podpisał z miastem Zielona Góra list intencyjny dotyczący m.in. uruchomienia w szkole nowej specjalności. Strony planują wspólne przedsięwzięcia mające na celu zachęcenie młodzieży do kształcenia się w tej profesji, w kontekście powstawania nowych winnic.
Absolwenci szkoły mają być specjalistami. Zwłaszcza, że praktyki będą nabywać m.in. podczas zajęć w Lubuskim Centrum Winiarstwa i w Winnicy Samorządowej w Zaborze.
"Po zakończeniu nauki absolwent ze specjalnością technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo będzie mógł prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych ekożywności i winiarstwa, w urzędach i instytucjach służb rolnych oraz w winnicach i w przetwórstwie spożywczym w Polsce i Unii Europejskiej" - wyliczają urzędnicy.