Nowa opłata zmusi rolników do oszczędzania wody?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2016,20:50 Aktualizacja: 09-07-2016,21:06
A A A

Chociaż Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że w ostatecznej wersji nowego Prawa wodnego stawki za pobór wody będą wielokrotnie niższe od tych zaproponowanych pierwotnie, to branża rolna nadal drży przed tą ustawą.

Według resortu opłaty pomogą zmotywować użytkowników do oszczędzania wody.

Bo jej zasoby w Polsce - jak podkreślił wiceminister środowiska Mariusz Gajda - są na dramatycznie niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu.

prawo wodne, stawki opłat za wodę, mariusz gajda, ministerstwo środowiska

Hodowcy ryb protestowali przeciwko nowemu Prawu wodnemu

Przedstawiciele hodowców ryb, sprzeciwiający się regulacjom proponowanym w projekcie nowego Prawa wodnego, zorganizowali w środę pikietę w Podzamczu k. Ogrodzieńca (Śląskie), gdzie obradował Konwent Marszałków. Samorządowcy zapewnili...
Krajowe zasoby są o wiele niższe niż średnia w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To efekt przede wszystkim wieloletnich zaniedbań, sięgających nawet lat 80. ubiegłego wieku.

Ministerstwo podało, że obecnie retencja wodna w Polsce wynosi zaledwie 6,5 proc. odpływu rocznego. A reszta wody podąża bezużytecznie do morza. Przez to nie da się skutecznie walczyć z takimi zjawiskami, jak susza czy powódź. I nie ma gwarancji odpowiedniego zaopatrzenia w wodę.

Jak zaznaczył resort, już susza w 2015 roku pokazała, że bez poważnych zmian w gospodarowaniu tym zasobem dla kraju nie mamy szans na zaspokojenie wszystkich potrzeb gospodarki. Dlatego niezbędne jest racjonalne wykorzystanie wody nie tylko przez mieszkańców, ale przede wszystkim przez przemysł.

prawo wodne, stawki opłat za wodę, mariusz gajda, ministerstwo środowiska

Rolnicy i rybacy zapłacą mniej za wodę

Nowe prawo wodne zostanie zapewne uchwalone tuż po wakacjach parlamentarnych. W ustawie dokonywane są jeszcze ostatnie poprawki i uwzględniane (bądź nie) zastrzeżenia dotyczące opłat za pobieranie wody. Handlowcy i producenci napojów wciąż...
Jeśli chodzi o nowe Prawo wodne, najbardziej kontrowersyjne i budzące protesty są wprowadzane przezeń opłaty za pobór wody do celów przemysłowych. Ministerstwo przypomniało, że obowiązek ten nakładają na Polskę przepisy unijne, tj. Ramowa dyrektywa wodna.

- Opłaty pomogą nam zmotywować użytkowników do jej oszczędzania. Natomiast środki pozyskane z opłat pozwolą na wprowadzanie działań, które poprawią stan wód, zmniejszą ryzyko powodziowe i poprawią retencję w skali krajowej - podkreślił minister Gajda.

Poruszył też temat potencjału hydroenergetycznego rzek. Niestety, nasz kraj należy do tych o małych możliwościach w zakresie korzystania z mocy wodnej rzek do produkcji energii elektrycznej.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza obejmuje już 17 procent gmin

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin (428 gmin ) w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare - informuje w najnowszym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa....

Wykorzystujemy tylko ok. 17 proc. potencjału technicznego rzek do produkcji prądu. Tymczasem zasoby techniczne w dorzeczy Wisły wynoszą ponad 9 tys. GWh rocznie, a w dorzeczu Odry ponad 2,4 tys. GWh. Z innymi wodami to ok. 12 tys. GWh w ciągu roku - sprecyzował Mariusz Gajda.

Co zrobić, by wykorzystać Wisłę w tym zakresie? Potrzebna jest budowa stopni wodnych, a to wiąże się z kosztami szacowanymi w przedziale od 20 do 30 mld zł.

- Wbrew temu, co się często mówi, Ministerstwo Środowiska nie jest przeciwne budowie stopni wodnych. Jest za ich budową, ale zgodnie z prawem  podsumował minister Gajda.

Poleć
Udostępnij