Nie tylko włoskie czy hiszpańskie. Wino może być także polską specjalnością

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2017,9:00 Aktualizacja: 29-04-2017,10:10
A A A

Długi weekend to okazja, by poznać winiarskie tradycje Ziemi Lubuskiej. Tym bardziej, że właśnie na przełomie kwietnia i maja rusza kolejna odsłona akcji weekendy otwartych winnic.

Od 29 kwietnia do 3 maja winnice zapraszają turystów do relaksu w otoczeniu krzewów winorośli.

W tym czasie czynne dla zwiedzających będzie również Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, w którym turyści znajdą niezbędne informacje na temat Szlaku Wina i Miodu, a także otrzymają mapę ułatwiającą dotarcie do lubuskich winnic - informuje Urząd Marszałkowski woj. Lubuskiego.

winnice, winorośla, wino, produkcja wina, wino gronowe

W Polsce jest coraz więcej winnic

Wino gronowe z polskich winnic wciąż pozostaje rzadkością, jednak jego produkcja w ostatnich latach zaczęła się dynamicznie rozwijać.    Od sierpnia 2015 do lipca 2016 r. wyprodukowano w Polsce 5,1 tys. hl wina gronowego (według danych...
Organizatorzy zapewniają, że oferta dla zwiedzających będzie bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz delektowania się winem z różnych odmian winorośli, na stołach znajdą się naturalne produkty z winogron.

Podczas wizyty w winnicach można będzie także zakupić sadzonki, a winiarze oprowadzą gości po swoich włościach i opowiedzą wiele ciekawostek z dziedziny uprawy winorośli i produkcji wina.

Weekendy otwartych winnic potrwają od maja do połowy sierpnia, w wybrane weekendy. To inicjatywa mająca promować lokalne winnice i walory turystyczne regionu.

W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział dziewięć lubuskich winnic - w większości rodzinnych gospodarstw zajmujących się uprawą winorośli, produkcją lokalnego wina i agroturystyką.

winnice, podkarpacie, ewa wawro, fundacja Galicja Vitis, enoturystyka

Na Podkarpaciu winobranie znów zapowiada się dobrze

Pierwsze spośród 150 winnic na Podkarpaciu rozpoczęły już winobranie. - Potrwa co najmniej do połowy października. W tym roku zapowiadają się dobre zbiory - powiedziała Ewa Wawro, prezes Fundacji "Galicja Vitis". W podkarpackich...
Podczas zbliżającej się majówki można wybrać się do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, Winnicy Cantina w Mozowie, Winnicy Pod Lubuskim Słońcem w gminie Lubrza, Folwarku Pszczew, Winnicy Julia w Starym Kisielinie, Winnicy Kinga w Starej Wsi oraz do Winnic Miłosz we wsi Łaz i Ingrid w Zaborze.

Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane. Obecnie winiarstwo w regionie odradza się, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska.

Przykładem może być Lubuski Szlak Wina i Miodu - projekt promocyjny, który powstał w 2010 r., obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Jego punktami granicznymi są winiarnie w Wiechlicach koło Szprotawy na południu oraz w Dobiegniewie na północy regionu. Na zachodzie i wschodzie punktami granicznymi są pasieki z okolic Sulęcina, Rzepina oraz Sławy.

Poleć
Udostępnij