Trzeba powalczyć o zdrowie gleb. W perspektywie są miliardowe zyski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2024,9:35 Aktualizacja: 19-09-2024,17:06
A A A

Od 3,7 do 6,3 mld złotych rocznie traci potencjalnie - według Koalicji Zdrowe Gleby - polskie rolnictwo z powodu zakwaszenia gleb. Konieczne jest m.in. prowadzenie kampanii edukacyjnych w tym temacie wśród rolników.

Zagadnienia dotyczące poprawy jakości gleby były tematem spotkania wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka z przedstawicielami Koalicji Zdrowe Gleby, zrzeszającej organizacje rolnicze, samorządowe i ekologiczne. Jak podano w komunikacie resortu rolnictwa, uczestnicy dyskusji podkreślili m.in., że poprawa jakości i dbałość o glebę jest ważnym aspektem produkcji rolniczej. Zatem konieczne jest prowadzenie kampanii informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych dla producentów rolnych w tym zakresie. Ponadto wskazywano na ważną rolę, jaką odgrywa tu doradztwo oraz agrochemiczna obsługa rolnictwa.

kołodziejczak, gleby, stan gleb, zakwaszanie gleb

Kołodziejczak: gleby w Polsce mają niski potencjał produkcyjny, większość wymaga odkwaszania

Gleby w naszym kraju mają niski potencjał produkcyjny - stwierdził wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w informacji resortu rolnictwa. Według niego, jednym z elementów ograniczających produkcję roślinną w Polsce jest zakwaszenie...

„Wiceminister Michał Kołodziejczak przypomniał, że instytuty badawcze podległe ministerstwu prowadzą szkolenia on-line dotyczące nawożenia, w tym wapnowania gleb. Informacje o terminach szkoleń są cyklicznie i z wyprzedzeniem publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz na stronach internetowych instytutów” – wskazano w komunikacie.

Podczas spotkania przedstawiciele Koalicji przedstawili założenia proponowanego Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. A one – jak wynika ze strony internetowej organizacji – takie:

1. 64 proc. użytków rolnych (9,4 mln ha) w Polsce wymaga wapnowania. W przeważającej większości są to gleby silnie zdegradowane (6,7 mln ha to gleby o odczynie poniżej 5,1 pH).

2. Od 3,7 do 6,3 mld złotych rocznie traci potencjalnie polskie rolnictwo z powodu zakwaszenia gleb – biorąc pod uwagę tylko straty plonów i nieefektywność nawożenia.

3. Rachunek strat wywołanych zaniechaniami w regeneracji gleb jest jeszcze wyższy, jeśli uwzględnimy koszty środowiskowe, społeczne, zwiększone nakłady na środki ochrony roślin, utracone korzyści w sektorach: turystycznym i rybołówstwa (konsekwencje eutrofizacji Morza Bałtyckiego).

4. W ramach realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii „Od pola do stołu” wykorzystywanie nawozów będzie musiało być zredukowane o 20 proc. Aby sprostać tym celom, polskie rolnictwo – zachowując jednocześnie efektywność upraw i konkurencyjność – będzie potrzebowało szybkiego wsparcia w zakresie regeneracji zakwaszonych gleb.

niedobór wody, opady, wilgotność gleby, imgw

Planujesz zabiegi na polach? Sprawdź prognozę wilgotności gleby i mapy opadów od IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przygotował nowe produkty dla rolnictwa: prognozę wilgotności gleby oraz mapę obrazującą niedobór i nadmiar opadów. Prognoza wilgotności gleby dostępna jest tutaj. Na mapach...

5. Program powszechnego odkwaszania gleb w Polsce – obejmujący zarówno stworzenie bazy odczynów gleb, jak i wprowadzenie instytucjonalnego systemu wsparcia rolników w zakresie regeneracji gleb – umożliwi kompleksową regenerację gleb w ciągu pięciu lat.

6. Realizacja programu wapnowania regeneracyjnego będzie wymagała inwestycji na poziomie 13,85 mld złotych (całkowity koszt programu) w ciągu pięciu lat. Kolejny 5-letni okres wapnowania podtrzymującego to już tylko około 5 mld zł. Potencjalne uśrednione zyski z całego programu w porównaniu do roku uruchomienia programu wyniosą w tym okresie około 43 mld zł. Kwota zysków uwzględnia tylko zyski związane z wyeliminowaniem strat plonów i nieefektywności nawożenia.

7. Konieczne jest albo uruchomienie programu albo całościowe przemodelowanie praktyki rolnictwa węglowego w zakresie wapnowania w ramach PS WPR 2023-2027.

8. Zakończenie programu wapnowania regeneracyjnego powinno być powiązane z uruchomieniem programu wapnowania podtrzymującego.

Poleć
Udostępnij