MRiRW rozważa dodatkowy, obowiązkowy element w umowach handlowych dla rolników
Resort rolnictwa rozważa możliwość wprowadzenia dodatkowego, obligatoryjnego elementu umowy na dostawę płodów rolnych. Chodzi o sposób oznaczania jakości i postępowania w sytuacjach, kiedy nabywca kwestionuje parametry jakościowe dostarczonych produktów.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odniosło się do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z 12 listopada w sprawie postulatu dotyczącego badania jakości zbóż i innych płodów rolnych w skupach. Rolnicy nie od dziś skarżą się na prowadzone tam analizy laboratoryjne, a konkretnie na zaniżanie parametrów odstawianych przez nich produktów, by zbić cenę i zapłacić im mniej. Środowisko rolnicze od dawna domaga się uregulowania tej kwestii.
Rolnicy chcą jawności analiz swoich produktów w skupach. "Zaniżanie cen"
W odpowiedzi skierowanej do izb, resort podkreślił, że w każdym województwie w Polsce jest wiele finansowanych z budżetu państwa laboratoriów umiejscowionych w strukturach poszczególnych inspekcji, ale także np. w strukturach instytutów naukowo-badawczych, stacji chemiczno-rolniczych czy wyższych uczelni.
„Oznacza to, że rolnicy oraz inni producenci prowadzący działalność na rynku rolno-spożywczym mają możliwość skorzystania z procedury dobrowolnej, odpłatnej oceny jakości sprzedawanych przez siebie produktów. Ocena jakości handlowej artykułu rolno-spożywczego może być przeprowadzona w laboratoriach danej inspekcji (w zakresie ustawowo określonych kompetencji) albo w innych laboratoriach posiadających akredytację. Dla przykładu, na podstawie przepisów ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na zbadane artykuły wystawia świadectwo jakości handlowej, które potwierdza cechy jakościowe artykułu i może być przedstawione kontrahentom” – wskazało MRiRW, cytowane na portalu KRIR.
Rolnicy nie mają się jak odwołać od niskiej wyceny odstawianych produktów. Potrzebne niezależne laboratorium
Jak zaznaczyło, kwestionowanie parametrów jakościowych, które zostały określone w laboratoriach należących do podmiotów skupowych, można zakwalifikować jako spór cywilnoprawny pomiędzy stronami umowy handlowej.
„Aby zapewnić rolnikom większe bezpieczeństwo w relacjach handlowych z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie skupu płodów rolnych, ustawą o organizacji niektórych rynków rolnych wprowadzono obowiązek zawarcia pisemnej umowy pomiędzy producentem produktów rolnych a pierwszym nabywcą. Wprowadzone przepisy ułatwiają możliwość egzekwowania swoich praw w momencie sporu z odbiorcą, gdyż pisemna umowa spełnia rolę dowodu i zabezpiecza interesy stron, wskazując ich prawa oraz obowiązki” – stwierdził resort.
Zastrzegł przy tym, że umowy na dostawy produktów rolnych są pomiędzy stronami swobodnie negocjowane, a przepisy wskazują tylko obowiązkowe elementy w umowie. Nie zakazują natomiast stronom zawarcia również innych zapisów, które mają zasadniczy wpływ na sposób realizacji i rozliczenie umowy.
Opłata za badanie ziemniaków obniżona o 90 proc. W jakich przypadkach?
„Dla zabezpieczenia interesów zarówno dostawcy, jak i odbiorcy, w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące wymagań co do jakości handlowej dostarczanych produktów rolnych, ustalonych metod badań surowca, sposobu pobierania próbek czy sposobu określenia ceny, gdy produkt nie spełnia wymagań wynikających z umowy” – zwróciło uwagę ministerstwo, dodając, że z dotychczasowych kontroli przeprowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (organ odpowiedzialny za kontrolę realizacji obowiązku zawarcia pisemnej umowy) wynika, że takie dodatkowe klauzule nie są wprowadzane do treści umów dostaw.
„W związku z powyższym resort rolnictwa rozważa możliwość wprowadzenia dodatkowego, obligatoryjnego elementu umowy na dostawę, dotyczącego sposobu oznaczania jakości i postępowania w sytuacjach kwestionowania parametrów jakościowych produktów rolnych stwierdzonych przez nabywcę” – czytamy w odpowiedzi.
Warto tu jednak dodać, że plany w zakresie wprowadzenia takich rozwiązań prawnych istniały już w 2022 r., o czym pisaliśmy tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś