Opłata za badanie ziemniaków obniżona o 90 proc. W jakich przypadkach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2024,12:30 Aktualizacja: 07-11-2024,20:19
A A A

Projekt rozporządzenia w sprawie obniżenia opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia oraz pobierania próbek do tych badań - pojawił się na portalu Rządowego Centrum Legislacji.

Zgodnie z projektem, opłatę tę ma się obniżać o 90 proc. w przypadku gdy:

1) ta opłata jest pobierana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie do 31 grudnia 2026 r. usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia pod kątem porażenia przez choroby Clavibacter sepedonicus (bakteriozę pierścieniową ziemniaka) i Ralstonia solanacearum (śluzaka) oraz pobierania próbek do tych badań;

2) wielkość partii bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia, poddanych badaniom, o których mowa w punkcie 1, łącznie w danym roku nie jest większa niż:

a) 25 t – w przypadku gdy z wnioskiem o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot będący podmiotem profesjonalnym,

b) 3,75 t – w przypadku gdy z wnioskiem o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot niebędący podmiotem profesjonalnym.

wiceminister rolnictwa, kołodziejczak, piorin, ziemniaki

MRiRW: ułatwiamy eksport ziemniaków

Wypracowanie praktycznych rozwiązań ułatwiających eksport ziemniaków z Polski było celem rozmów wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)....

Rozporządzenie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - jak wynika z uzasadnienia - ma na celu obniżenie ponoszonych przez producenta kosztów pobrania prób i przeprowadzania badań bulw ziemniaka, przeznaczonych do sadzenia, innych niż sadzeniaki, pod kątem porażenia utajonego przez bakterie Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum.

Proponuje się, aby obniżenie opłaty za badania stosowane było do 31 grudnia 2026 r. Jest to okres, który pozwoli na ocenę efektywności proponowanego rozwiązania. Jeżeli rozwiązanie to okaże się efektywne, możliwe będzie przedłużenie okresu obowiązywania obniżonej opłaty. Proponuje się przy tym, aby data ta dotyczyła świadczenia usługi, nie dokonywania opłaty” – wskazano dalej w uzasadnieniu do projektu.

Jak w nim przypomniano, Polska, pod względem areału uprawy, jest drugim po Niemczech producentem ziemniaka towarowego w Unii Europejskiej, przy całkowitej powierzchni produkcji w UE wynoszącej 1 165 861,62 ha (powierzchnia uprawy w Polsce to 189 600,81 ha).

Poleć
Udostępnij