Mieszkańcy wsi nie chcą do miast. Część obawia się natomiast miejskich "osadników"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2023,16:30 Aktualizacja: 27-10-2023,16:36
A A A

Tylko nieco ponad 3 proc. mieszkańców wsi, w tym rolników, zdecydowanie chciałoby się przeprowadzić do miasta, a blisko 60 proc. zdecydowanie nie chciałoby tego zrobić. Jedna trzecia uważa, że ludzie sprowadzający się z miast mogą dążyć do rezygnacji z rolniczego charakteru wiosek.

Wracamy do opisywanego już przez nas raportu z tegorocznej edycji cyklicznego badania pt. „Polska wieś i rolnictwo”. Tym razem zaglądamy do działu „Ogólna ocena życia na wsi”.

Wysokie poczucie bezpieczeństwa

Z badania wynika, że mimo sytuacji geopolitycznej, mieszkańcy wsi najbardziej zadowoleni są z poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania (65,1 proc. odpowiedzi „zdecydowanie zadowolony” i „raczej zadowolony”).

gus, demografia, migracja, wieś, obszary wiejskie, napływowi mieszkańcy, skargi

Polacy nadal ciągną na wieś. Dla rolników to raczej kiepskie perspektywy

O kilkunastu lat w Polsce to tereny wiejskie zyskują nowych mieszkańców i tak było w roku 2022. Tym samym na wsiach ciągle rośnie przewaga nie-rolników nad osobami parającymi się zawodowo uprawą ziemi. Dla gospodarzy może to oznaczać...

Doceniają oni również pozytywne efekty zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich w ostatnich latach. Największe zadowolenie wyrażają w związku z dostępem do sieci wodociągowej (67,6 proc.) i do internetu (61,1 proc.). Najmniej zadowoleni są natomiast z kwestii dostępu do sieci gazowej (34,1 proc. zadowolonych i 52,4 proc. niezadowolonych), a także dostępu do sieci kanalizacyjnej (45 proc. zadowolonych i 42,9 proc. niezadowolonych).

„Nie” dla przeprowadzki do miasta

„Generalnie mieszkańcy obszarów wiejskich są bardzo lub raczej zadowoleni z tego, że mieszkają na wsi, a nie w mieście (łącznie zadowolenie z faktu zamieszkania na wsi wyraża 92,8 proc. respondentów, w tym 52,8 proc. to osoby bardzo zadowolone). Poziom zadowolenia z życia na wsi jest znacznie wyższy obecnie niż w latach 2021-2022” – czytamy w raporcie.

Jak w nim dodano, tylko 3,2 proc. respondentów zdecydowanie chciałoby się przeprowadzić do miasta, a 58,9 proc. zdecydowanie nie chciałoby tego zrobić. Ogółem za przeprowadzką do miasta opowiada się 13,8 proc. mieszkańców, a przeciwnych takiemu pomysłowi jest 86,2 proc. z nich.

obszary wiejskie, krir, napływowi mieszkańcy wsi, skargi na rolników, regulacje planistyczne

Rolnicy muszą być chronieni przed napływowymi mieszkańcami wsi

Rolniczy samorząd domaga się od władz państwa wprowadzenia regulacji planistycznych dla obszarów wiejskich, chroniących producentów rolnych przez roszczeniami napływowych mieszkańców. O poparcie wniosku podczas obrad Rady...

Nowi mieszkańcy się zintegrują?

„Wyzwaniem dla demografii wsi jest to, że największą skłonność do migracji ze wsi do miast odnotowuje się wśród osób młodych” – wskazano w raporcie.

W badaniu poruszono też kwestię napływowych mieszkańców wsi, których część ze względu na wyrażane skargi, np. na zapachy czy hałasy, przeszkadza w pracach rolniczych.

„70,4 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 64,6 proc. rolników uważa, że nowi mieszkańcy wsi, którzy przybyli z miasta, zintegrują się z dotychczasowymi mieszkańcami wsi i nie będą domagali się rezygnacji z jej rolniczego charakteru. Przeciwny pogląd wyraża

29,6 proc. ogółu mieszkańców i 35,4 proc. rolników” – wyliczono w raporcie.

Poleć
Udostępnij