Hektary łąk tylko dla żubrów
Ok. stu hektarów łąk ma objąć projekt ich dzierżawy na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt. Jednym z celów projektu jest ograniczenie szkód w uprawach.
W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów. Minionej zimy nie udało się przeprowadzić dokładnej inwentaryzacji, ale szacunki wskazują, że stado w stosunku do 2017 r. zwiększyło się o kolejnych kilkadziesiąt sztuk i może liczyć ok. 700 zwierząt.
Żubrów jest za dużo. Kilkadziesiąt sztuk do odstrzału
W 2016 r. nie udało się jednak znaleźć pieniędzy na ten cel. Były plany pozyskania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale fundusz unieważnił konkurs, w ramach którego BPN starał się o wsparcie. Wcześniej pieniądze na ten cel pochodziły z różnych źródeł.
W 2017 r. projekt finansowania takich dzierżaw, służący zwiększeniu możliwości żywieniowych i minimalizacji szkód przez żubry, udało się wznowić. Pieniądze pochodziły z "Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", finansowanego z Funduszu Leśnego. Jedno z zadań realizuje tam Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; dotyczy ono monitoringu populacji i siedliska żubrów.
Martwe drzewa są wielkim zagrożeniem. Młodego żubra nie udało się uratować
W zainteresowaniu projektu są łąki w miejscach, gdzie są żubry. Chodzi o działki nie mniejsze, niż pół hektara, ze swobodnym dostępem z każdej strony, położone z dala od pól uprawnych i domów. Zakładany koszt wydzierżawienia, obejmujący przygotowanie łąki przed sezonem, zbiór siana i jego złożenie na łące w stogach lub brogach, to ok. 2,5 tys. zł za jeden hektar.
Do minionego piątku mogli się zgłaszać rolnicy zainteresowani dzierżawą. Po ocenie przydatności danej nieruchomości pod kątem założeń projektu w połowie kwietnia powinny być podpisane umowy.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl