Wiceminister Nowak: dialog z rolnikami elementem polskiej prezydencji w Radzie UE
Dialog z rolnikami będzie jednym z głównych elementów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej - zapewnił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Opolu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak na konferencji prasowej w Opolu odniósł się m.in. do nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE i umów pomiędzy UE a krajami Mercosur oraz z Ukrainą.
"Dialog z rolnikami, blisko rolników, będzie jednym z głównych elementów tej prezydencji w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2027, również w kontekście zapewnienia środków na rozwój obszarów wiejskich" - powiedział Nowak.
Zdaniem polityka, w mijającym roku, dzięki staraniom resortu rolnictwa udało się doprowadzić do korzystnych dla polskich rolników zmian w europejskim Zielonym Ładzie i przekonania całego rządu do negatywnej oceny umowy handlowej pomiędzy UE a krajami Mercosur, która w ocenie Nowaka jest zagrożeniem dla polskich producentów żywności. Jak poinformował wiceminister, obecnie trwają prace polskich polityków nad zbudowaniem z innymi państwami UE mniejszości blokującej wprowadzenie tej umowy w życie.
Siekierski: głównym zadaniem polskiej prezydencji w rolnictwie - Wspólna Polityka Rolna po 2027 r.
Kolejnym problemem, który zdaniem wiceministra Nowaka został skutecznie rozwiązany w mijającym roku, był niekontrolowany import na polski rynek niektórych artykułów spożywczych z Ukrainy. "Trzeba przypomnieć o korzystnych zmianach, jeżeli chodzi o relacje handlowe z Ukrainą. (...) Doprowadziliśmy do wprowadzenia ceł i kontyngentów dla produkty szczególnie wrażliwe i utrzymaliśmy embargo na część innych towarów" - powiedział Nowak.
Jednocześnie zaznaczył, że resort pracuje nad zapewnieniem odpowiednich zabezpieczeń interesów polskich rolników podczas ustalania treści nowych umów handlowych z Ukrainą.
Wiceminister z uznaniem odniósł się do działań organizacji i instytucji związanych z rolnictwem podczas wrześniowej powodzi i w trakcie usuwania jej skutków. Jak przypomniał, tylko na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego gospodarstwom, które z powodu powodzi nie mogły zebrać plonów, wypłacono około 50 mln złotych, z czego ok. 30 mln złotych w województwie opolskim.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś