10. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu
Przed nami największe wydarzenie poświęcone towarowemu rolnictwu w Polsce, które na stałe zyskało renomę i uznanie w branży rolniczej. 12 marca 2025 r. odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu (EKMA). Kongres od dekady gromadzi rolników, naukowców, przedstawicieli biznesu i polityków, którzy wspólnie omawiają kluczowe wyzwania stojące przed polskim i europejskim sektorem rolno-spożywczym.
10. edycja EKMA odbędzie się już po raz drugi w wyjątkowej lokalizacji – Cukrowni Żnin, która łączy tradycję rolnictwa i przetwórstwa spożywczego z nowoczesną infrastrukturą konferencyjną. Kongres będzie świetną okazją do omówienia najważniejszych wyzwań stojących przed polskim i europejskim sektorem rolno-spożywczym. Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową – uczestnicy będą mogli wziąć w nim udział zarówno stacjonarnie, jak i online po wcześniejszej rejestracji. Udział w kongresie jest bezpłatny, dzięki czemu w dyskusję o przyszłości rolnictwa może włączyć się szerokie grono uczestników.
Pięć kluczowych debat
Podczas kongresu odbędzie się pięć paneli dyskusyjnych, podczas których eksperci i praktycy z różnych dziedzin będą analizować najważniejsze kwestie dla przyszłości sektora rolno-spożywczego.
- Debata I: Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. – jakie zmiany w finansowaniu rolnictwa przyniosą nadchodzące reformy WPR i akcesja Ukrainy do UE?
- Debata II: Europejskie rolnictwo na globalnej scenie – jak zwiększyć konkurencyjność towarowego rolnictwa i rozwijać efektywny łańcuch dostaw, by wzmocnić pozycję europejskich produktów rolnych na świecie?
- Debata III: Rolnictwo regeneratywne w obliczu zmian klimatycznych – w jaki sposób nowoczesne, zrównoważone praktyki mogą chronić środowisko, zwiększać plony, odbudowywać zdrowie gleby oraz wpływać na wartościowy łańcuch dostaw i jakość żywności?
- Debata IV: Ślad węglowy i środowiskowy w rolnictwie – jakie nowe obowiązki związane z raportowaniem emisji gazów cieplarnianych czekają rolników i jak mogą się oni do nich przygotować?
- Debata V: Rola produkcji zwierzęcej w zrównoważonym rolnictwie – jakie wyzwania i zmiany czekają produkcję zwierzęcą w Europie, w kontekście regulacji środowiskowych oraz rosnącej presji na zmniejszenie spożycia produktów odzwierzęcych?
Debaty będą świetną okazją do wymiany poglądów między ekspertami, praktykami oraz liderami branży.
Zmiana poprzez dialog
EKMA to nie tylko platforma do dyskusji, lecz także narzędzie prowadzące do realnych zmian w polskim i europejskim rolnictwie. Wypracowane wnioski z debat będą przekazane przedstawicielom rządu, aby głos praktyków i ekspertów mógł przyczynić się do kształtowania polityki rolnej. Organizatorom wydarzenia zależy na tym, aby głos sektora rolno-spożywczego miał widoczny wpływ na przyszłość.
Kongres ma na celu opracowanie wizji rolnictwa na kolejną Wspólną Politykę Rolną po 2027 r. oraz zorganizowanie szerokiej debaty w kontekście przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa. Istotnym elementem będzie także omówienie wyzwań związanych ze śladem węglowym obejmującym emisje powstające podczas produkcji roślin, hodowli zwierząt, przetwarzania i transportu żywności, jak również jej magazynowania. Dyskusje będą dotyczyć też zagrożeń wynikających z rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne kraje, które mogą wpłynąć na zmiany w polityce rolnej i rentowność w sektorze – mówi Roman Wiatrowski, prezes Zarządu Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się pod patronatem miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” oraz multiportalu rolnego „Agropolska”.