Chińczycy liczą na współpracę w dziedzinie rolnictwa
Chiny są zainteresowane współpracą z polskim naukowcami m.in. w dziedzinie energetyki, badań nad technologiami, studiów rolniczych i ochrony środowiska - powiedział na wtorkowej konferencji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Gowin w ubiegłym tygodniu był z wizytą w Chinach. W Pekinie spotkał się m.in. wicepremier Chin Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki Wan Gangiem. Odwiedził też szereg uczelni wyższych, w Pekinie oraz w stolicy prowincji Syczuan - Chengdu.
Weterynarze z Chin sprawdzali polski drób
Jak dodał, obecnie w Polsce studiuje ok. tysiąca studentów z Chin, ale rząd chciałby tę liczbę zwielokrotnić.
- Obie strony mają też wolę, aby intensyfikować współpracę o charakterze naukowym. Mogę powiedzieć z dużą satysfakcją, że w ostatnich miesiącach w Chinach uruchomione zostały czwarte studia polonistyczne, tym razem na Pekińskim Uniwersytecie Spraw Zagranicznych. Moja wizyta w Chinach stała się okazją do uruchomienia Centrum Studiów na Polską i Europą Środkowo-Wschodnią na Uniwersytecie w Chengdu, jednym z czołowych chińskich uniwersytetów. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest Uniwersytet Warszawski - powiedział.
Chińczycy wizytowali polskie sady przed przyjęciem jabłek
- Na pierwszy okres będzie mogło tam pojechać 20 studentów polskich, jak również znacznie wyższa liczba studentów z Chin będzie mogła przyjechać do Polski. Przygotowujemy dla nich specjalne programy w języku angielskim, żeby to było jak najbardziej profesjonalnie zorganizowane - powiedział.
Dodał, że bardzo zależy mu też na wymianie naukowej. - Chodzi o to, żebyśmy byli w stanie prowadzić wspólne projekty badawcze. Chińczycy są bardzo aktywni w bardzo innowacyjnych technologiach, my też jako uniwersytet mamy się czym pochwalić - zaznaczył.
Tuczniki w Chinach rekordowo drogie. Kosztują niemal 1500 zł
- W tej chwili analizujemy, jakie są realne koszty życia w Chinach, przede wszystkim w Pekinie. Wstępnie wydaje mi się, że ta kwota powinna ulec podwojeniu i wynosić miesięcznie ok 400 euro - zaznaczył.
Wicepremier powiedział, że jego wizyta ma także zintensyfikować polsko-chińskie kontakty gospodarcze.
- Strona chińska jest zainteresowana zarówno intensyfikacją współpracy na płaszczyźnie firm chińskich i polskich, jak i udziałem dużych chińskich koncernów, takich strategicznych w przedsięwzięciach, które stoją przed Polską. Rozmawialiśmy m.in. o możliwości uczestnictwa podmiotów gospodarczych z Chin w planowanej przez nasz rząd budowie Centralnego Portu Lotniczego. Chcę podkreślić, że nie ma na razie wiążącej decyzji polskiego rządu, czy taki port powstanie, ale jeżeli taka decyzja zapadnie, strona chińska wyraziła zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu, tak samo jak udziałem w ewentualnej budowie szybkich kolei - powiedział.
Chiński rynek to dla UE wielka szansa, ale i zagrożenia
- Chiny stają się w dziedzinie kosmosu nową potęgą i z dużą satysfakcją muszę poinformować, że doszło do uzgodnienia realizacji bardzo ambitnego projektu, czyli wprowadzenia na orbitę księżyca polsko-chińskiego satelity. Chińczycy chcieliby wysłać tego satelitę w kosmos w 2018 roku. Jest szansa na to, że ten satelita będzie wyposażony w bardzo nowoczesne instrumenty pomiarowe, (...) stworzone przez polskich naukowców - powiedział.
Dodał, że jeśli do tego dojdzie, to zwiększy to zdecydowanie konkurencyjność nie tylko polskich badań nad kosmosem, ale też polskiego przemysłu kosmicznego.
Zaznaczył, że w Chinach rozmawiał również o współpracy ściśle naukowej.
- Z ministrem nauki ChRL rozmawialiśmy o potencjalnych obszarach współpracy. Strona chińska jest zainteresowana współpracą z polskim naukowcami w dziedzinie energetyki, badań nad technologiami, studiów rolniczych, ochrony środowiska, a także odnawiania lasów w Chinach. Chiny stoją w obliczu ogromnego projektu odnowienia struktury leśnej. Pod tym względem Polska może być bardzo intersującym parterem - powiedział.
Jurgiel otwiera chiński rynek dla polskiej żywności
W Chinach Gowin wziął udział m.in. w spotkaniu ministrów nauki i edukacji państw Unii Europejskiej i Chin oraz spotkaniu ministrów w formule "16+1" (państw Europy Środkowej i Chin).
- Wizyta w Chinach (...) potwierdziła, że stosunki polsko-chińskie znalazły się w fazie bezprecedensowo owocnej. Wyrazem tego był chociażby fakt, że w czasie obu spotkań zostałem poproszony przez chińską stronę, aby wraz z ministrem edukacji Chin być współprowadzącym te spotkania - powiedział.
Gowin w stolicy Chin odwiedził również Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST) i spotkał się z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 r. umieściła w przestrzeni okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong.