Branża się jednoczy – będzie ustanowiony Światowy Dzień Mięsa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2024,8:30 Aktualizacja: 17-10-2024,8:57
A A A

Podpisanie deklaracji ustanawiającej Światowy Dzień Mięsa przez przedstawicieli sektora mięsnego z Polski i zagranicy będzie najważniejszym wydarzeniem zbliżającego się kongresu branży mięsnej - zapowiedział w środę na konferencji prasowej prezes Związku "Polskie Mięso" Jacek Strzelecki.

Kongres odbędzie się 29 października w Warszawie.

Jak tłumaczył Strzelecki podczas spotkania z dziennikarzami, będzie to wyjątkowe wydarzenie, które "zjednoczy sektor mięsny z całego świata, tworząc platformę do wymiany poglądów, wypracowania globalnych rozwiązań oraz celebracji branży".

Producent Bydła Mięsnego Roku 2024, bydło mięsne, hodowcy bydła, producenci bydła, krowy mamki, opasy, cielęta, PZPBM

Ogólnopolski Konkurs Producent Bydła Mięsnego Roku 2024

Hodowcy i producenci bydła mięsnego mogą wziąć udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2024. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i...

"Doszliśmy do wniosku, że czas najwyższy, żeby branża zaczęła obchodzić Światowy Dzień Mięsa (World Meat Day), bo ma ku temu powody. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, która daje bezpieczeństwo" - argumentował prezes związku. Zaznaczył, że to święto ma na celu podkreślenie znaczenia branży mięsnej dla wyżywienia coraz większej populacji ludzi na świecie.

Strzelecki zauważył, że ostatnio coraz częściej w różnych przekazach medialnych spotyka się wypowiedziami przeciwników jedzenia mięsa: że ono szkodzi, że jego spożywanie wiąże się z zabijaniem zwierząt, że produkcja zwierzęca powoduje duże zanieczyszczenia środowiska itp. Takie wypowiedzi powodują, że konsumenci zaczynają wątpić, że mięso w diecie jest niezbędne.

Tymczasem rolnictwo powinno być zrównoważone, sama produkcja roślinna wyjaławia gleby, do ich użyźnienia potrzebne są naturalne nawozy pochodzące od zwierząt - przekonywał. Jednocześnie zwrócił uwagę, że krytycy spożywania mięsa oferując wysoko przetworzone, jak mówił, "niekoniecznie zdrowe" produkty roślinne, bardzo chętnie wykorzystują nazwy produktów mięsnych - jak tatar, kiełbaski czy kotlety.

mięso, zamienniki mięsa, produkty roślinne, zakupy

Roślinne zamienniki mięsa pod presją. Sprzedaż spada

Dostępność roślinnych zamienników mięsa na sklepowych półkach stale rośnie, ale ich sprzedaż nieco spada – informuje wtorkowy „Puls Biznesu”. Redakcja zauważa, że w ostatnich latach rynek roślinnych...

Podczas Kongresu uczestnicy będą mieli okazję podyskutować o wyzwaniach i możliwościach rozwoju branży, zwłaszcza w kontekście współczesnych zmian rynkowych i technologicznych - zapewnił Strzelecki. Przewidziane są panele tematyczne poświęcone m.in. potencjałowi produkcyjnemu i eksportowemu Ukrainy, współpracy z Chinami, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w przemyśle mięsnym, Zielonemu Ładowi.

Jak mówił, udział zapowiedzieli goście m.in. z Chin, Irlandii, Belgii, Hiszpanii, Austrii, Francji, Niemiec i Czech.

Główny organizator wydarzenia, Związek "Polskie Mięso" w tym roku obchodzi 30-lecie działalności, zatem "Kongres ma być okazją do podsumowania dotychczasowych sukcesów polskiego sektora mięsnego, który stał się jednym z liderów w Europie" - podkreślono.

"Polskie Mięso" jest największą organizacją branżową w Polsce, która reprezentuje interesy gospodarcze firm z branży mięsnej – hodowców, producentów oraz usługodawców w kraju, jak i na całym świecie.

Poleć
Udostępnij