Będą kontrole na fermach i w gospodarstwach
Przedsiębiorstwa rolne z fermami kurzymi na czele, przemysł spożywczy, zakłady usług leśnych oraz legalność zatrudniania w gospodarstwach - takie m.in. pozycje obejmuje plan kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na 2019 rok.
Wśród licznych kontroli przewidzianych w planie zadań rocznych przewidziana jest kontynuacja takich działań w przemyśle spożywczym, leśnictwie, zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna.
Na wsi brakuje rąk do pracy. Ratunkiem są pracownicy z Ukrainy
"W przemyśle spożywczym, w którym rejestruje się poważne wypadki m.in. przy obsłudze maszyn, inspektorzy ocenią bezpieczeństwo procesu przetwórstwa owoców i warzyw z wykorzystaniem zautomatyzowanych linii technologicznych. Sprawdzą także m.in.: poziom przygotowania pracowników do pracy, stan wypadkowości oraz przestrzegania przepisów przy transporcie i magazynowaniu, w tym przy ręcznych pracach transportowych" - zapowiada PIP.
Z kolei w zakładach usług leśnych odbędą się dalsze kontrole poziomu bezpieczeństwa przy pozyskiwaniu, zrywce i transporcie drewna - z uwagi na wysoki poziom zagrożeń dla życia i zdrowia pracujących.
Oceniona zostanie organizacja pracy oraz przygotowanie pracowników do bezpiecznego wykonywania zadań. A w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna kontrole obejmą m.in. przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, z uwzględnieniem pyłów i substancji bądź mieszanin o działaniu rakotwórczym.
W rolnictwie nadal działa sporo nielegalnych pracowników
"W przedsiębiorstwach rolnych, a głównie w zakładach chowu i hodowli kur oraz produkcji jaj, inspektorzy skupią uwagę m.in. na czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych, z uwzględnieniem czynników biologicznych oraz pyłów organicznych pochodzenia zwierzęcego, a także środkach ochrony indywidualnej. Kontrole obejmą również problematykę legalności zatrudnienia i pozwolą na ogólną ocenę stanu praworządności i bezpieczeństwa pracy oraz planowanie dalszych działań" - wskazuje Inspekcja.
Jak co roku przyjrzy się ona legalności zatrudnienia obywateli polskich. Czynności kontrolne zostaną przeprowadzone m.in. w branżach, w których najczęściej stwierdzane są nieprawidłowości, a także w agencjach pracy tymczasowej i podmiotach powierzających pracę sezonową w małych miejscowościach.
Mniej wypadków w rolnictwie. Ale tragedii nie brakuje, giną też dzieci
Z kontrolami inspekcji muszą się też liczyć pracodawcy i przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców. Chodzi zwłaszcza o obcokrajowców wykonujących pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub zezwolenia na pracę sezonową, a także cudzoziemców z Nepalu, Indii, Bangladeszu, najliczniej migrujących do Polski obok obywateli Ukrainy.
"Poprawność stosowania przepisów o legalności zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców będzie sprawdzana także w przedsiębiorstwach rolnych" - zapowiada PIP.
Do tego można dodać, iż w tym roku zaplanowano inaugurację 3-letniej kampanii prewencyjno-kontrolnej - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach zajmujących się obróbką mięsa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś