ARiMR o zawiadamianiu rolników o kontroli. Jakie są zasady?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2023,8:00 Aktualizacja: 16-12-2023,1:09
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ustosunkowała się do wniosku samorządu rolniczego o to, by rolników o planowanych kontrolach na miejscu informowano już w chwili, gdy ich gospodarstwa zostały wytypowane.

W opisywanym przez nas wystąpieniu samorządu zaznaczył on, że rolnicy najczęściej o kontroli dowiadują się ok. 48 godzin wcześniej, co jest dla nich wysoce kłopotliwe z wielu powodów.

W odpowiedzi ARIMR podkreśla, że zasady powiadamiania rolnika o kontroli oraz termin, w którym jest to możliwe takie powiadomienie, wynikają wprost z obowiązujących przepisów, m.in. z art. 103 ust. 4 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wynika z niego, że „czynności kontrolne mogą być zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością. Zapowiedzenia dokonuje się z wyprzedzeniem ograniczonym do niezbędnego minimum i nieprzekraczającym 14 dni. W przypadku kontroli na miejscu odnoszących się do zwierząt zapowiedzenie nie przekracza 48 godzin”.

arimr, agencja, procedury, kontrola na miejscu, kontrole na miejscu, powiadomienie, rolnicy

Kontrole na miejscu. Izby chcą wcześniejszego zawiadamiania rolników

W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych wcześniejsze niż obecnie praktykowane powiadamianie rolników o tzw. kontroli na miejscu nie naruszałoby prawa, a dla wytypowanych gospodarzy stanowiłoby ułatwienie życia. KRIR - jak sama podkreśla, w...

Powiadomienie zależne od rodzaju kontroli

„W przypadku kontroli realizowanych przez ARiMR, powiadamianie o kontroli uzależnione jest od rodzaju i zakresu przeprowadzanej kontroli oraz od faktu, czy nie zagraża ono celowi kontroli. Rolnik jest zawsze powiadamiany wówczas, gdy jego obecność jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli, dotyczy to m.in. kontroli, które wymagają weryfikacji prowadzonej przez rolnika dokumentacji (np. rejestru zabiegów agrotechnicznych), posiadanych maszyn, weryfikacji szczegółowych wymogów itp. (np. kontrole ekoschematów, kontrole w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, rolnictwa ekologicznego, działań o charakterze inwestycyjnym i premiowym, kontrole warunkowości)” – wskazuje Agencja.

Odnosząc się do postulatu informowania rolników o kontroli na miejscu od razu po wytypowaniu ich gospodarstw, ARiMR zapewnia, że jej pracownicy uwzględniają charakter i sezonowość pracy rolnika oraz - informując go o planowanym terminie kontroli - bardzo często uwzględniają prośby dotyczące dostosowania terminu rozpoczęcia czynności kontrolnych do możliwości rolnika, o ile jest to w zgodzie z przepisami.

arimr, agencja, petenci, klienci, rolnicy, obsługa, ocena, raport

Wysoka ocena obsługi w ARiMR. Co docenili ankietowani?

88,8 proc. osób załatwiających w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprawy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyraziło pozytywne opinie na temat jakości obsługi. ARiMR podkreśla, że jest to ocena o 16,4 proc. wyższa niż w ubiegłym...

Możliwe kontrole bez obecności rolników

„Ponadto, rolnik informowany jest również o możliwości pisemnego upoważnienia osoby trzeciej do uczestnictwa w czynnościach kontrolnych. Powiadomienie o kontroli może nastąpić telefonicznie lub osobiście, a informacja o powiadomieniu zostaje odnotowana w raporcie z kontroli” – zapewnia Agencja.

Zwraca jednocześnie uwagę, że kontrola może zostać przeprowadzona bez obecności rolnika, nawet w sytuacji, gdy został on o niej poinformowany. Wynika to z zapisów art. 103 ust. 5 w/w ustawy o Planie Strategicznym: „Czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności podmiotu kontrolowanego także wówczas, gdy został zawiadomiony o kontroli na miejscu zgodnie z ust. 4”. Dotyczy to sytuacji, gdy zakres kontroli ogranicza się zasadniczo jedynie do ustaleń w zakresie powierzchni działek rolnych i weryfikacji uprawy prowadzonej na sprawdzanej działce. Podczas takiej kontroli nie ma konieczności wizyty w siedzibie gospodarstwa, np. w celu weryfikacji dokumentacji, co wiązałoby się z niezbędną obecnością rolnika.

ARiMR dodaje ponadto, że w przypadku działań kontynuowanych w ramach PROW 2007-2013, np. Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, podmiot, u którego ma być przeprowadzona kontrola, ma być zawiadamiany o terminie oraz zakresie planowanej kontroli co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem.

gioś, inspekcja, ochrona środowiska, azotany, wody, program, rolnictwo, nawozy, nawożenie, szkolenie

Inspektorzy na szkoleniach z zanieczyszczania wód azotanami. To oni kontrolują rolników w zakresie nawożenia

Inspektorzy ochrony środowiska odbywają szkolenia z zakresu zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. To oni kontrolują w tym zakresie gospodarstwa rolne. Na obszarze całego kraju obowiązuje „Program...

Nie będzie modyfikacji zasad powiadamiania

„Kontrola może być również przeprowadzona przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli na wniosek podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola, lub jeżeli wymaga tego specyfika operacji, po uzyskaniu pisemnej zgody podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola. Dopuszcza się możliwość nieinformowania podmiotu kontrolowanego o kontroli na miejscu, co może być stosowane w kontroli w trybie doraźnym, w przypadku uzyskania informacji o niewłaściwej realizacji operacji” – wyjaśnia Agencja.

Jak zapewnia, w obecnej kampanii kontrolnej, ze względu na zmiany przepisów i wprowadzenie nowego rodzaju płatności (np. ekoschematów), znacząco wzrosła liczba rolników, którzy są informowani o kontroli, ponieważ niezbędne jest pozyskanie od nich dokumentacji (np. rejestru zabiegów agrotechnicznych czy planów nawozowych), by zweryfikować kwestię spełnienia nowych wymogów.

„Reasumując, ARiMR dokłada starań, aby zapewnić udział rolnika w możliwie jak największej liczbie kontroli, nie planuje jednak modyfikacji zasad powiadamiania rolnika o w/w kontrolach. Wynika to zarówno z obowiązujących aktów prawnych, jak również kilkuletnich doświadczeń ARiMR w przebiegu realizacji procesu kontroli” – podsumowuje instytucja.

Poleć
Udostępnij