Aplikacja suszowa, ustawa łańcuchowa, kredyty, nawozy – rolnicy zgłosili ministrowi, co ich boli
Konkretne postulaty i zastrzeżenia zgłosili rolnicy ministrowi rolnictwa Czesławowi Siekierskiemu podczas spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Jeden z problemów to wadliwe działanie aplikacji suszowej.
Na spotkaniu - jak relacjonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) - przedstawiciele środowiska rolniczego podkreślali znaczenie i potrzebę opracowania nowej definicji rolnika aktywnego, nad którą pracuje resort. Zgadzali się przede wszystkim z tym, że wsparcie powinno trafiać do tych gospodarzy, którzy rzeczywiście uprawiają ziemię.
Siekierski: nie chcemy nic narzucać rolnikom
Potwierdzali również potrzebę uregulowania spraw związanych z dzierżawą ziemi rolnej oraz z zapewnieniem produkcyjnych funkcji wsi – na tymi ustawami również obecnie pracuje MRiRW – przy czym wyrażali swoje zastrzeżenia.
„Reprezentanci związków, organizacji i samorządu rolniczego zwracali uwagę nie tylko na konieczność podjęcia tych tematów, ale także na potrzebę prowadzenia dalszych prac w kierunku uproszczenia zapisów i ograniczenia biurokracji” – brzmi relacja resortu..
Aplikacja suszowa
Jak z niej wynika, większość rolników zgłaszała zastrzeżenia dotyczące działania aplikacji suszowej. To temat podnoszony przez nich od dłuższego czasu. Bo przez – w ich ocenie – wadliwe działanie aplikacji otrzymują pomniejszoną (w zestawieniu z realnymi stratami w wyniku suszy) pomoc albo nie jest ona im przyznawana w ogóle. A przecież nie zanosi się na to, by strat suszowych w najbliższych latach nie było. Dlatego usprawnienie ich szacowania powinno być zdaniem rolników traktowane priorytetowo.
Przedstawicielka ministerstwa na spotkaniu przedstawiła wyjaśnienia dotyczące funkcjonowania aplikacji suszowej. Natomiast minister Siekierski poinformował, że w najbliższym czasie spotyka się z naukowcami z instytutów badawczych w celu omówienia kwestii związanych z suszą.
Ustawa łańcuchowa
Ponadto rolnicy protestowali przeciw zapisom zawartym w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tzw. ustawy łańcuchowej. Podkreślali, że nie uwzględnia on specyfiki hodowli zwierząt gospodarskich.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że przygotowuje negatywne stanowisko wobec tej propozycji ustawowej.
Ustawa łańcuchowa pod obstrzałem. Wymogi dodatkowo obciążą m.in. rolników
„Rolnicy dobrze traktują swoje zwierzęta. Wiedzą jak się z nimi obchodzić i zapewniają im odpowiedni dobrostan” – stwierdził Czesław Siekierski.
Kontrole na granicach
Rolnicy nie od dzisiaj wyrażają także potrzebę skrupulatnych kontroli importowanych płodów rolnych na granicach, w szczególności tych napływających z Ukrainy. Chodzi nie tylko o ilość, ale i o jakość produktów.
„O kontrolach produktów rolnych na granicach naszego kraju informowali podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Małgorzata Krok oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz” – podał resort rolnictwa.
Kredyty dla rolników
Według jego przekazu, rolnicy podnosili również kwestie kredytów, ich oprocentowania i czasu kredytowania. Podkreślali, że brakuje im odpowiednich instrumentów kredytowych pozwalających na rozwój gospodarstw.
Stosowanie nawozów
W trakcie dyskusji reprezentanci rolników zwracali też uwagę na terminy stosowania nawozów, proponując liberalizację zapisów prawnych.
Aplikacja suszowa do pilnej poprawy. Nie można skorygować błędów
Postulowali taką zmianę przepisów, aby to oni sami mogli decydować o tych terminach, a nie sztywne zapisy ustawowe.
To również powtarzana od dłuższego czasu prośba środowiska rolniczego. Gospodarze bowiem często widzą możliwość zastosowania nawozów bez szkody dla środowiska naturalnego i jednocześnie z korzyścią dla upraw, ale nie mogą zaaplikować tych środków, bo zabraniają tego przepisy.
Postulaty do analizy
Wszystkie postulaty i pytania rolników zostaną przekazane w formie pisemnej do resortu rolnictwa, gdzie mają być przeanalizowane.
„To było spotkanie o charakterze informacyjno-konsultacyjnym. Część uwag zgłaszanych przez rolników wykorzystamy już teraz, ale rolnicy mogą też przesłać nam swoje uwagi drogą elektroniczną” – zapewniał minister Siekierski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś