Siekierski: nie chcemy nic narzucać rolnikom
Definicja aktywnego rolnika, ustawa o dzierżawie i ochrona funkcji produkcyjnych wsi - były tematami dwóch środowych (8 stycznia) spotkań kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) z przedstawicielami związków, organizacji i samorządu rolniczego oraz z posłami i senatorami.
„Nie chcemy nic narzucać rolnikom, ale zamierzamy wzmocnić pozycję rolnika, a dzisiejsze trzy tematy bardzo się ze sobą wiążą. Podjęliśmy trzy bardzo trudne tematy, sprawy które nie były podejmowane od lat” – podkreślał, cytowany w komunikacie MRiRW, szef tego resortu Czesław Siekierski.
Definicja aktywnego rolnika
Jak zaznaczał, dyskusja o definicji aktywnego rolnika toczy się od dłuższego czasu, jednak teraz, oprócz wymiany poglądów, trwa przygotowywanie w MRiRW propozycji konkretnych rozwiązań. Planowane jest m.in. ustanowienie kryteriów pozwalających na automatyczne uznanie rolników je spełniających za aktywnych zawodowo.
Zmiany w dzierżawach
Siekierski zapewniał ponadto, że został już przygotowany projekt ustawy o dzierżawie ziemi. Zmiany mają uregulować sposób zawierania umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron, a także kwestie następstwa prawnego i sposób rozwiązywania takiej umowy.
Minister rolnictwa chce kontynuacji programu usuwania folii rolniczych
„Minister Siekierski podkreślił, że zgodnie z założeniami projektu ustawy, na nowych zasadach dzierżaw ma nikt nie stracić. Osoba przekazująca ziemię innej osobie w dzierżawę będzie mogła dalej korzystać z systemu KRUS i innych. Natomiast ci, którzy będą tę ziemię uprawiać, będą mogli otrzymywać m.in. dopłaty do paliwa do tej ziemi, z ekoschematów czy z innych form wsparcia, które są związane z prowadzoną przez nich produkcją” – przekazano w relacji ze spotkań.
Rolnicy pod ochroną prawa
Ustawowo mają być także uregulowane sprawy związane z pozycją rolnika, z możliwością prowadzenia produkcji rolniczej w sposób niezakłócony przez m.in. napływowych mieszkańców wsi. Nad takimi rozwiązaniami pracuje powołany już zespół roboczy. Nowe prawo ma skutecznie chronić producentów oraz produkcję rolną na terenach wiejskich w przypadku konfliktów.
„Jeśli ktoś sprowadza się na wieś, to musi mieć świadomość, że jest tam prowadzona produkcja rolna. Co za tym idzie, jeżdżą tam ciągniki, opryski są często prowadzone w godzinach wieczornych czy wczesnoporannych, jest wywożony obornik, są żniwa w środku nocy, można także usłyszeć odgłosy zwierząt” – stwierdził minister Siekierski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś