Agroturystyka odrabia straty. Coraz więcej osób chce odpoczywać na wsi
Epidemia koronawirusa wpłynęła na kondycję turystyki, ale agroturystyka ucierpiała najmniej. Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest ogromne, do końca września wszystkie kwatery są już zarezerwowane - wynika z informacji przedstawionej przez Polską Organizację Turystyki.
Choć turystka jako branża podlega Ministerstwu Rozwoju, to za kondycję agroturystyki odpowiada resort rolnictwa.
Dlatego już od połowy maja MRiRW prowadzi kampanię zachęcająca do wypoczynku na wsi.
Agroturystyka nie może upaść. To marka polskiej wsi
Dają one bowiem możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku i tłoku, na terenie całego kraju. Dodał, że wypoczynek na polskiej wsi umożliwia nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym.
Giżyński poinformował, że według danych GUS na koniec grudnia 2019 r. liczba gospodarstw agroturystycznych w Polsce wynosiła ponad 8,1 tys. i liczyła ponad 91 tys. miejsc noclegowych. Najwięcej obiektów jest w woj. małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim, a najmniej w woj. opolskim, lubuskim i łódzkim.
Kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocuje w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień).
W celu popularyzacji turystyki wiejskiej, zainicjowany został w listopadzie 2016 r. projekt "odpoczywaj na wsi". Jego głównym celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje.
1,5 miliarda złotych: tyle fundacja przekazała w ciągu 30 lat działalności na rozwój polskiej wsi
Przedstawiciele resortu rolnictwa zwrócili uwagę, że rolnicy wynajmujący kwatery nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy "Prawo przedsiębiorców", co oznacza, że mogą skorzystać z instrumentów wsparcia kierowanych do tej grupy.
Mogą natomiast skorzystać z premii z ARiMR na działalność gospodarczą związaną z hotelarstwem czy wynajmem pokoi oraz pomoc na rozwój detalicznego handlu rolniczego tj. na rozwój sprzedaży własnych produktów dla turystów.
Wkrótce mają ruszyć w Sejmie prace nad projektem bonu turystycznego, który będzie przysługiwał dzieciom i za jego pomocą będzie można opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Jednak na razie nie wiadomo, czy będzie mogła z niego skorzystać agroturystyka.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś