Przyjęto stanowisko dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej
Kraje UE przyjęły wspólne stanowisko ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Polska poparła kompromisowe rozwiązania. Stanowisko krajów zakłada równowagę między ambicjami ws. środowiska i klimatu a elastycznością w wykorzystaniu środków.
Tak zwane podejście ogólne dotyczące pakietu reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Rada UE przyjęła większością kwalifikowaną. Prace nad zmianami trwają w UE od połowy 2018 r.
Puda na temat WPR: musi służyć całemu społeczeństwu
Kluczową kwestią w porozumieniu jest przeznaczenie przez kraj UE minimum 20 proc. środków z pierwszego filara WPR na działania sprzyjające ochronie środowiska i klimatu. Jednocześnie ma być przy tym zachowana elastyczność, która zapobiegnie utracie funduszy, w efekcie czego całe wsparcie ma trafiać do rolników.
Nowy model umożliwiłby krajom wybór najlepszych narzędzi i działań, którymi dysponują, przy uwzględnieniu specyfiki krajowej.
Rolnicy wykraczający poza podstawowe wymagania dotyczące środowiska i klimatu uzyskaliby dodatkowe wsparcie finansowe poprzez wprowadzenie tzw. ekoprogramów. Te nowe instrumenty ochrony środowiska i klimatu byłyby powiązane ze specjalnym budżetem, stanowiącym część budżetu na płatności bezpośrednie.
Wyrównanie dopłat bezpośrednich to podstawa reformy WPR
Wszyscy rolnicy byliby zobowiązani do przestrzegania wyższych norm środowiskowych, jednak drobni rolnicy podlegaliby bardziej uproszczonym kontrolom, co zmniejszyłoby obciążenia administracyjne.
- Dzisiejsze porozumienie jest kamieniem milowym dla europejskiej polityki rolnej. Państwa członkowskie wykazały ambicję w zakresie wyższych standardów środowiskowych w rolnictwie i jednocześnie wspierały niezbędną elastyczność w zapewnianiu konkurencyjności rolników. Umowa ta jest spełnieniem aspiracji w sprawie bardziej ekologicznej, sprawiedliwej i prostej Wspólnej Polityki Rolnej - powiedziała Julia Kloeckner, minister ds. żywności i rolnictwa Niemiec, która prowadziła prace w Radzie UE.
Podejście ogólne oznacza, że Rada ma teraz polityczny mandat do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim, gdy ten uzgodni również swoje stanowisko w tej kwestii.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś