Żniwa kukurydzy w Unii zmierzają do końca
Według ostatnich prognoz Komisji Europejskiej tegoroczna produkcja kukurydzy jest szacowana na 57,4 mln ton. To o 1 mln ton poniżej poprzednich prognoz i aż o 20 mln ton mniej od ubiegłorocznego wyniku.
Znacznie niższa produkcja to efekt letniej suszy, która w kilku krajach Wspólnoty negatywnie wpłynęła na uprawy - informuje FAMMU/FAPA. We Francji, będącej liderem w unijnej produkcji kukurydzy, zbiory wyniosą 13-14 mln ton, czyli o 4-5 mln to mniej niż rok wcześniej.
Copa-Cogeca obawia się taniej kukurydzy z USA
Grupa producentów AGPM podała swój szacunek w wysokości 13,9 mln ton, opierając się na plonach w wysokości 9,01 ton z ha. Do końca października francuscy rolnicy zebrali ziarno z 75 proc. areału - podało francuskie biuro rolne FranceAgriMer. Ciepła pogoda na początku listopada powinna umożliwić bez żadnych przeprowadzenie pozostałych prac polowych.
Z kolei Rumunia, plasująca się na drugiej pozycji w unijnej produkcji kukurydzy, szacuje tegoroczne zbiory na 9 mln ton - o 2 mln ton mniej w porównaniu z rezultatem z ubiegłego roku. Żniwa w tym kraju pod koniec minionego miesiąca były zaawansowane w 80 proc.
Z kolei we Włoszech tegoroczna produkcja ma być o 22 proc. niższa niż przed rokiem i wynieść 7,3 mln ton, co jest wynikiem spadku areału i plonowania.
Gorsze wyniki produkcji kukurydzy w skali Unii Europejskiej mogą oznaczać wzrost zapotrzebowania na import ziarna. KE utrzymuje prognozę dostaw w wysokości 11 mln ton.