Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych nieco wyższa niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2024,8:35 Aktualizacja: 21-10-2024,8:45
A A A

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. Polska sprzedała za granicę żywność o wartości 34,75 mld euro, o 0,2 mld euro więcej niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Największym odbiorcą pozostają Niemcy, a głównym towarem eksportowym są mięso oraz tytoń i wyroby tytoniowe.

W ubiegłym roku wartość całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 51,8 mld euro i był to rekordowy rok pod tym względem. W tym roku (w okresie I-VIII) wartość eksportu jest wyższa o 0,6 proc., a w stosunku do 2022 r. o 13 proc. wyższa w analogicznym okresie i o 46 proc. wyższa niż w okresie styczeń–sierpień 2021 r.

pim, maliszewska, china, mleko

Maliszewska: niepewna przyszłość polskiego mleka na chińskim rynku

Wzrost chińskiej produkcji mleka, duża konkurencja ze strony innych krajów, groźba zakazu importu produktów mleczarskich jako odwet za cła UE na chińskie auta elektryczne sprawiają, że przyszłość polskiego mleka na tym rynku jest...

Według KOWR, "wyniki eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2024 r. były determinowane mniejszymi wpływami ze sprzedaży zagranicznej do największych odbiorców polskiego eksportu, tj.: do Niemiec, Niderlandów, Włoch, Ukrainy i USA. Czynnikiem oddziałującym na wyniki handlowe był mniej korzystny dla krajowych eksporterów kurs euro i dolara amerykańskiego niż to miało miejsce w analogicznych miesiącach roku 2023".

Unia Europejska nadal pozostaje największym partnerem w handlu żywnością, jej udział w eksporcie w okresie styczeń-sierpień 2024 r. wynosi 73 proc. Wpływy uzyskane ze sprzedaży towarów żywnościowych na rynku UE były o 0,5 proc. większe niż w analogicznym okresie roku 2023 i osiągnęły 25,5 mld euro - informuje Biuro Analiz i Strategii KOWR.

Do krajów UE wywożono głównie: tytoń i wyroby tytoniowe (o wartości 3,2 mld euro, wzrost o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2023 r.), mięso drobiowe (2,1 mld euro, na poziomie sprzed roku), mięso wołowe (1,2 mld euro, wzrost o 1 proc.), ryby i przetwory (1,7 mld euro, wzrost o 5 proc.), produkty mleczne (1,7 mld euro, wzrost o 7 proc.), pieczywo i wyroby piekarnicze (1,4 mld euro, wzrost o 6 proc.), karmę dla zwierząt domowych (1,3 mld euro, wzrost o 18 proc.), a także czekoladę i wyroby czekoladowe (1,3 mld euro, wzrost o 20 proc.).

Największe przychody z eksportu do UE w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. uzyskano ze sprzedaży do Niemiec (8,8 mld euro, o 1 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu 2023 r.), Francji, Niderlandów, Włoch i Czech.

ke, ue, żywność, eksport żywności

Nieznaczny wzrost eksportu żywności z UE w pierwszej połowie roku

Wyższe ceny oliwek i oliwy z oliwek przyczyniły się do wzrostu eksportu żywności z UE w pierwszej połowie roku - podała w piątek Komisja Europejska. Jego wartość wyniosła o 1,5 mld euro więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku....

Według Biura Analiz i Strategii KOWR, do krajów pozaunijnych (tzw. krajów trzecich) wyeksportowano produkty rolno- -spożywcze o wartości 9,2 mld euro, co oznaczało wzrost wartości eksportu o 1 proc. r/r. Głównie wysyłano tam produkty mleczne (1,1 mld euro, spadek o 2 proc.), mięso i przetwory inne niż drobiowe (1 mld euro, wzrost o 9 proc. r/r), mięso drobiowe (736 mln euro, wzrost o 17 proc.), pieczywo i wyroby piekarnicze, czekoladę i wyroby czekoladowe, ziarno pszenicy oraz tytoń i wyroby tytoniowe.

Znaczącymi odbiorcami towarów rolno-spożywczych eksportowanych z Polski do krajów trzecich, podobnie jak w latach poprzednich, były przede wszystkim: Wielka Brytania (przychody na poziomie 2,8 mld euro, wzrost o 1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2023 r.), Ukraina (588 mln euro, spadek o 16 proc.), Stany Zjednoczone (489 mln euro, spadek o 11 proc.), Turcja, Szwajcaria, Izrael, Algieria.

Import towarów rolno-spożywczych w okresie styczeń-sierpień br. wyniósł 23 mld euro i był o 5 proc. większy niż przed rokiem.

Saldo wymiany handlowej za okres styczeń–sierpień 2024 r. jest dodatnie i ukształtowało się na poziomie 11,7 mld euro, o 7 proc. niższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Poleć
Udostępnij