Ceny zbóż zaczęły się stabilizować. Rolnicy oferują więcej ziarna
Ceny ziarna na rynku krajowym zaczęły się stabilizować z lekką tendencją spadkową, ale wciąż przewyższają tzw. parytet portowy. Pozwala to prognozować, że eksport morski w grudniu nie przekroczy 425 tys. ton - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.
Na początku grudnia br. odnotowano wzrost liczby ofert sprzedaży ziarna, głównie ze strony rolników, a przedmiotem sprzedaży jest głównie pszenica - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak wskazano w komunikacie, ofert sprzedaży pozostałych zbóż jest znacznie mniej.
W ocenie Izby, ziarno oferują głównie ci rolnicy, którzy mają bieżące potrzeby finansowe. Izba przewiduje, że taki stan rzeczy może się utrzymać do połowy miesiąca, po czym nastąpi świąteczne spowolnienie w handlu.
"Na rynku w dalszym ciągu utrzymuje się spore zapotrzebowanie na ziarno ze strony wytwórni pasz. Z kolei, popyt na ziarno konsumpcyjne osłabł ze strony młynów, które w pewnym stopniu zdołały pokryć potrzeby surowcowe na najbliższe tygodnie. Tym samym ceny zbóż na rynku krajowym zaczęły się stabilizować, z lekką tendencją spadkową" - zauważyła Izba.
Mimo to ceny większości zbóż na rynku wewnętrznym w dalszym ciągu często kształtują się powyżej parytetu portowego.
Gorbaczow: przez polską granicę jest obecnie eksportowanych z Ukrainy ok. 3 proc. zbóż
W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno z dostawą w grudniu br. kształtowały się następująco: pszenica konsumpcyjna 930-960 zł/t, pszenica paszowa 860-930 zł/t, jęczmień paszowy 760-840 zł/t, pszenżyto 770-830 zł/t, żyto konsumpcyjne 650-730 zł/t, żyto paszowe 620-700 zł/t, owies paszowy 720-780 zł/t, kukurydza 800-860 zł/t, rzepak (bez dopłat) 2250-2310 zł/t.
Z danych IZ-P wynika, że w listopadzie wolumen eksportu zbóż drogą morską był mniejszy niż w październiku i wyniósł ponad 425 tys. ton, z tego ok. 200 tys. ton stanowiła pszenica i 180 tys. ton kukurydza.
"Przewidujemy, iż w grudniu br. eksport zbóż drogą morską raczej nie będzie większy niż w listopadzie br. Uszczuplona rynkowa podaż ziarna powoduje, iż firmy handlowe kupują mało zbóż z przeznaczeniem na eksport. Ponadto ceny portowe często nie są konkurencyjne w porównaniu do cen zbóż oferowanych przez młyny i wytwórnie pasz na rynku wewnętrznym, co nie zachęca dostawców do jego sprzedaży na eksport" - zaznaczono w komunikacie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś