Nadprodukcja rolna na biopaliwa - resort podpisał porozumienie z politechniką
– Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Przyczynia się także do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz służy poprawie stanu środowiska – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Słowa te padły przy okazji podpisania porozumienia ministra z dziekanem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem, dotyczącego współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych.
KIB: import etanolu z krajów Mercosur będzie groźny dla europejskich rolników
Nadprodukcja rolnicza na OZE
„Resort rolnictwa zwrócił się do Politechniki Warszawskiej z propozycją współpracy. Chcielibyśmy, żeby nadprodukcja rolnicza była przetwarzana na odnawialne źródła energii. Możliwości wykorzystania nadmiaru produkcji rolniczej w różnym wymiarze dla potrzeb OZE są wyjątkowo duże i służą ograniczeniu emisyjności, poprawie stanu środowiska i klimatu. Stąd nasze rozmowy z Politechniką Warszawską i przygotowanie porozumienia” – wyjaśnia, cytowany w komunikacie MRiRW, Czesław Siekierski.
Dodał, że chciałby, aby w prace te włączyły się również organizacje i stowarzyszenia rolników.
Bioetanol do silników spalinowych
Jak informuje resort rolnictwa, zakres współpracy pomiędzy MRiRW a Wydziałem SiMR Politechniki Warszawskiej w ramach porozumienia obejmuje m.in.:
- realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych;
- promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.
W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem (alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy). W tym kontekście rozważane są przede wszystkim dwie ścieżki:
- zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem;
- znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.
Będzie "demonstrator technologii"
„Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie ‘demonstratora technologii’ w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, które zostanie przystosowane do właściwości nowego paliwa. Zadaniem zespołu ekspertów z SiMR będzie pokazanie, że adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami” – precyzuje MRiRW.
Siekierski: podczas polskiej prezydencji w UE chcemy rozpocząć przegląd Zielonego Ładu
I zapewnia, że odpowiednie urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało już zakupione i przekazane. Paliwo do testów dostarczyła natomiast Krajowa Izba Biopaliw. SiMR z kolei ma zapewnić techniczne środki realizacji projektu oraz – przede wszystkim – doświadczoną kadrę naukową i techniczną. Pierwszych efektów prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku.
Zagospodarowanie nadprodukcji zbóż
Minister Czesław Siekierski przypomina, że ze względu na zbyt duże zapasy zbóż konieczne było zastosowanie dopłat do skupowanego ziarna, aby móc je wyeksportować.
„Potrzebujemy różnorodnych form działań, żeby radzić sobie z nadwyżkami produkcji rolnej. Potrzebne są także różne formy wytwarzania energii. Dlatego poprosiliśmy Politechnikę Warszawską o pomoc i współpracę, a Wydział SiMR ma największe zaplecze naukowe, aby nasze oczekiwania przełożyć na konkretne działania. Są one korzystne dla rolników i konsumentów oraz ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – przekonuje szef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś